GeriGündem Zonguldak'ta poliklinik inşaatı mühürlendi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zonguldak'ta poliklinik inşaatı mühürlendi

Zonguldak Vali Yardımcısı Ahmet Ülkü Aktuğ, Kilimli beldesinde, ruhsatsız olduğu gerekçesiyle inşaatı mühürlenen poliklinik arsasında imar kanununa aykırı işlem yapan Kilimli Belde Belediyesi hakkında yasal işlem başlatıldığını bildirdi.

Aktuğ, yazılı açıklamasında, Zonguldak Devlet Hastanesine bağlı Kilimli Semt Polikliniği inşaatıyla ilgili 30 Ocakta belediyeye ruhsat için başvurulduğunu, belediyenin de arsanın ifraz (bir arazinin bölünmesi, parsellere ayrılması) işlemleri bitinceye kadar kazı ve temel yapımına başlanabileceğini belirterek, inşaat iznini verdiğini belirtti.

Belediyenin 3 Nisan 2007 tarihli Encümen Kararı ile poliklinik arazisini 3 parçaya böldüğünü anlatan Aktuğ, şunları kaydetti:

“Kilimli Belediye Başkanlığı, İl Sağlık Müdürlüğüne ait arsa üzerinde kurum görüşüne başvurmadan ve izin almadan imar tadilatı uygulaması yapmıştır. Böyle bir değişikliğin gerçekleştirilebilmesi için yönetmeliğe göre ilgili yatırımcı bakanlık ve kuruluşun görüşü alınmalı. Belediyenin yaptığı ifraz ile 5 bin 160 metrekarelik alan 3'e bölünerek İmar Kanununa aykırı işlemde bulunulmuştur. Bunun üzerine ilgili belediye hakkında yasal işlem başlatıldı. İl Sağlık Müdürlüğünce de ifrazın ve para cezasının iptali için Bölge İdare ve Sulh Ceza Mahkemelerine dava açıldı.”

Kilimli Belediye Başkanlığı Encümen kararıyla polikliniği, inşaat çalışmalarına başlamasından uzun süre geçmesine karşın ruhsat alınmadığı gerekçesiyle mühürlemiş, İmar Kanunu'nun ilgili maddesi gereğince de İl Sağlık Müdürlüğü'ne 42 bin 314 YTL para cezası uygulanmasını kararlaştırmıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle