Gündem Haberleri

  Zonguldak'ta kesin sonuçlara göre kuş gribi virüsü yok

  A.A.
  11.01.2006 - 15:03 | Son Güncelleme:

  Zonguldak Valisi Yavuz Erkmen, hızlandırılmış test sonuçlarına göre kuş gribi vakasına rastlandığı bildirilen Çaycuma İlçesi'ne bağlı Çomranlı ve Akyamaç köylerinde, kesinleşmiş test sonuçlarında kuş gribi virüsünün olmadığının belirlendiğini söyledi.

  Erkmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çomranlı ve Akyamaç köylerinden alınan numunelerde, Pendik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü'nün kesin test sonuçlarında virüsün bulunmadığının tespit edildiğini belirtti.
  Kuş gribinin kesinleşebileceği düşüncesiyle söz konusu köylerle yakınlarındaki Gemiciler ve Çayköy köylerinde 4 bini aşkın kanatlı kümes hayvanının itlaf edildiğini ifade eden Erkmen, şunları kaydetti:
  “Şu anda ilimizde kuş gribi vakası yok. Enstitünün 72 saat sonraki kesin sonuçlarında köylerde virüsün olmaması sevindirici. Virüse rastlanılsaydı bölgede daha geniş karantina tedbirleri alınacaktı. Diğer köylerimizde de herhangi olumsuzluk yok. İhbarları değerlendiren ekipler çalışmalarını sürdürüyorlar.”
  Öte yandan, kent merkezinden geçen Üzülmez Deresi'nde ise telef olmuş güvercin bulunduğu ihbarını değerlendiren İl Tarım Müdürlüğü ekipleri, özel kıyafetleriyle balıkçı sandalından faydalanarak hayvanı bulunduğu yerden aldı. Güvercinin tahlile gönderileceği bildirildi.

  -İZMİR-

  İzmir'in Bayındır İlçesi Kaymakamı Yüksel Topal, iki tavuk ve bir güvercinden alınan numunelerin kuş gribi açısından pozitif çıkmasının ardından, belediye başkanları ve muhtarlarla toplantı yaptı.
  Öğretmenevi'nde yapılan toplantıda konuşan Kaymakam Yüksel Topal, bu toplantının rutin bir amaç taşımadığını belirterek, kuş gribi hastalığının kamu sağlığını çok yakından etkilediğini, bu nedenle çok hassas olunması gerektiğini kaydetti.
  En ufak bir şüphenin ve kanatlı hayvanlardaki değişikliğin hemen ilçe Tarım Müdürlüğü'ne bildirilmesini isteyen Topal, “İzmir'den gelecek ikinci test sonucunu bekliyoruz. Bu sonuçlar da pozitif çıkarsa, ilçedeki tüm kanatlı hayvanları itlaf edeceğiz” dedi.
  Topal, muhtarlardan konuyla ilgili vatandaşları bilgilendirmelerini de istedi.
  İlçe Emniyet Müdürü Özkan Demirkurt ve Tarım Müdürü Ali Ateş'in de hazır bulunduğu toplantıya, Çamlı, Çırpı ve Zeytinova beldelerinin belediye başkanları, köy ve mahalle muhtarları katıldı.

  -ERZURUM-

  Bayburt'tan kuş gribi şüphesiyle bu sabah Erzurum Aziziye Araştırma Hastanesi'ne getirilen hastadan alınan kan örnekleri, tahlil için İstanbul'a gönderildi.
  Hastane yetkilileri, hastanede kuş gribi şüphesi bulunan bir hastanın da tahlil sonuçlarının negatif çıktığını belirterek, “Şu anda hastanemizde kuş gribi şüphesi taşıyan tek hastamız bulunmakta. Bayburt'tan gelen hastamızın kan numunelerinin sonuçlarını bekliyoruz” diye konuştular.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı