GeriGündem Zirveyi kurtaran ek metin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  24
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zirveyi kurtaran ek metin

Türkiye ile AB arasında müzakerelerin başlamasının önündeki engeli kaldıran ek metin uzun diplomatik pazarlıklar sonucu ortaya çıktı.

 Dakika dakika kriz böyle gelişti

 İşte Müzakere Çerçeve Belgesi

 Türkiye dev bir adım daha attı

Yoğun görüşme maratonuyla şekillenen metin İngiltere’nin Ankara’daki Büyükelçisi Peter Westmacott tarafından, AKP Genel Merkezi’ndeki Başbakan Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve Devlet Bakanı Ali Babacan’a ulaştırdı.

Türkiye’nin AB ile müzakereleri başlamasını sağlayan ‘10690/05 ELARG 35’ kodlu ek metnin Türkçesi şöyle:

Konsey kararıyla Başkanlık açıklaması: Müzakere Çerçevesinin 7 paragrafı ilgili tüm uluslararası örgütlere veya örgütlere üye ülkelerin haklarına ve karar alma özerkliğine veya AB’ye üye ülkelerin haklarına karşı kullanılacak şekilde yorumlanamaz.’

Zirveyi kurtaran paragrafın, Erdoğan’ın, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile görüşmesinde gündeme geldiği iddia edilirken, Türk tarafı bu metin sayesinde Türkiye’nin Kıbrısla ilgili garantörlük haklarının zarar görmediğini ifade etti. Diplomatik kaynaklar Türkiye’nin baştan itibaren NATO ve GKRY konularında kendisini bağlayacak bir karar almaktan uzak durduğunu, kabul edilen metinle Kıbrıs’ta çözüme ulaşılıncaya ya da Türkiye AB’ye tam üye oluncaya kadar GKRY’nin NATO üyeliği önünde durulabileceğini savundular.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle