Gündem Haberleri

  Zirveler günü

  Hürriyet Haber
  27.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başkent Ankara, dün bir dizi zirve yaşadı. Önce komutanlar bir araya geldi. Ardından Genelkurmay Başkanı Karadayı, Başbakan Yılmaz'ı ziyaret etti. Yılmaz, bu görüşmenin ardından, ‘‘Çok iyi geçti. MGK da iyi geçecek’’ dedi. Komutanlar, tekrar toplandılar ve görüşmeyi değerlendirdiler. Akşam saatlerinde de Cumhurbaşkanı Demirel, önce Orgeneral Karadayı, sonra da Başbakan Yılmaz'ı kabul etti.

  Başkent, dün kesintisiz bir ‘zirveler günü’ yaşadı. Başbakan Mesut Yılmaz'ın, ordunun irtica ile mücadele yöntemine ilişkin getirdiği eleştiriler sonunda gerginleşen ordu-hükümet ilişkisi, dün Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Genelkurmay'daki zirvelerde masaya yatırıldı.

  Zirvelerden ilki, dün sabah Genelkurmay'da yapıldı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı başkanlığında toplanan komutanlar, hükümetin irtica ile mücadeledeki tutumunu değerlendirdiler. Toplantıda, hükümetin irtica karşısında yeterince sağlam duramadığı vurgulandı ve 28 Şubat kararlarının uygulamaya geçirilmediği kaydedildi. Komutanlar bu endişelerin Başbakan Mesut Yılmaz'a iletilmesi gerektiği konusunda görüş birliğine vardılar.

  Daha sonra Karadayı, Başbakanlık Konutu'na geçerek Yılmaz ile saat 11.00'de başlayan ve yaklaşık 2 saat süren bir görüşme yaptı. Karadayı, komutanlar zirvesinde ortaya çıkan görüşleri Yılmaz'a iletti. Karadayı, hükümetin irticaya karşı başlattığı yasa çalışmalarından memnuniyet duyduğunu, ancak halen yürürlükte olan yasalarla da irticanın önemli ölçüde önünün kesileceğini belirtti. Karadayı, hazırlanan yasa tasarılarının TBMM'den geçmesine kadar mevcut yasalara işlerlik kazandırılmasını istedi.

  Bu görüşmenin ardından komutanlar Genelkurmay'da yeniden toplandılar ve Yılmaz-Karadayı görüşmesini değerlendirdiler. Komutanlar aynı kararlılığın Milli Güvenlik Kurulu toplantısında da sürdürülmesi gerektiğini vurguladılar.

  YILMAZ: İYİ GEÇTİ

  Görüşmenin ardından Meclis'e giden Başbakan Yılmaz'ın çevresi, bir anda ANAP'lı milletvekilleriyle doldu. Yılmaz, bir milletvekilinin ‘‘Orgeneral Karadayı ile görüşmeniz nasıl geçti?’’ sorusuna, ‘‘Çok iyi, hiç bir sorun yok. Yarın MGK da çok iyi geçecek’’ yanıtını verdi.

  Zirve trafiği akşam saatlerinde de sürdü. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, önce Karadayı'yı, daha sonra da Yılmaz'ı kabul etti. Demirel, dün ayrıca MİT Müşteşarı Şenkal Atasagun ile de bir görüşme yaptı.

  Dün ayrıca Yılmaz, MGK Genel Sekreteri Orgeneral Ergin Celasin ile görüşerek, bugünkü MGK gündemi ile ilgili bilgi aldı.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı