GeriGündem Zirvede ilkeler konuşuldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zirvede ilkeler konuşuldu

Doğrudan görüşmeler çerçevesinde bu akşam Klerides'le biraraya gelen Denktaş "anlaşmanın ilkelerini konuştuklarını" söyledi.

Denktaş, yanlış yorumların halkı yanıltacağına işaret ederek, halkı yanlış yorumlar karşısında soğukkanlı ve temkinli olmaya çağırdı.

Cumhurbaşkanı Denktaş, Klerides ile ara bölgede yaptığı görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığı'na dönüşünde, Klerides ile Cuma günü yenidengörüşeceklerini belirtti.

Denktaş, gazetecilerin "Cuma günü de anayasal konuları mı konuşacaksınız?" sorusuna, "Anayasal konu demek yanlıştır, anlaşma ilkelerini, anlaşmanın ilkelerini konuşuyoruz, konuşmaya devam edeceğiz" cevabını verdi.

"Karşılıklı öneriler safhası söz konusu mu?" sorusuna da "Onları konuşuyoruz" karşılığını veren Cumhurbaşkanı Denktaş, Rumların görüşmelerdeki tavrıyla ilgili olarak, "Onlar da ortaya kendi düşüncelerini koyuyorlar, ama bizim söylediklerimizi de dinliyorlar, not ediyorlar. Nasıl ki, biz de onların söylediklerini dinliyoruz not ediyoruz" diye konuştu.
   
"DE SOTO SADECE DİNLİYOR"
   
Denktaş, görüşmelere gözlemci olarak katılan BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro De Soto'nun tavrıyla ilgili bir soru üzerine de, De Soto'nun taraflara karışmadığını, sadece dinlediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Denktaş, basında yer alan, "Birleşik Kıbrıs Devletleri"yle ilgili haberlerin "tamamen safsata olduğunu" belirterek şöyle konuştu:

"Bunlar üzerine Türkiye'de yorumlar yapılıyor, yorumu yapanlar dahaklı, çünkü bunlar yayınlanıyor, 'herşey güzel gidiyor, ne güzel gidiyor' diye yorumlar yapılıyor. Eğer bir şey söylenmiyorsa, bir şey söylenmediği için bize saldırsınlar, ama sanki söylemişiz veyahut sızdırılmış da bilmem ne uş diye yanlış yorum yapmak halkı da yanıltır. Halbuki bu safha da halkın gayet soğukkanlı, temkinli olmasıve haklarını bilerek konuya eğilmesi lazım."

Pazartesi günü, görüşmelerle ilgili olarak siyasi parti liderlerine bilgi vereceğini ifade eden Denktaş, siyasilere neler yapıldığını tam söylemese de çerçeveyi çizeceğini kaydetti. Denktaş, Rum Ulusal Konseyi'nin herşeyi bildiğini ve Klerides'in önünde konsey kararları olduğunu, o kararların üzerine yürüdüğünü, bu nedenle kendi taraflarını aydınlatmak mecburiyetinde olduklarını belirti.
   
AKPM KIBRIS RAPORU
   
Cumhurbaşkanı Denktaş, bir soru üzerine, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde kabul edilen Kıbrıs raporunu, "iyi bir gelişme" olarak niteledi.

Denktaş, "Demek ki bazı gerçekler başlıyor. O raporda her şey bizim istediğimiz değil, ama ilk defa bazı şeyler dengeli olarak ortaya konmaktadır. İyi bir gelişmedir. Ümit ederiz ki Avrupa parlamenterleri Kıbrıs'a iki tarafın eşit hakları olduğunu bilerek bakarlar ve bizi devamlı surette mahkum etmezler" dedi.
   
KLERİDES, YARIN BİLGİ VERECEK
   
Bu arada, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Klerides, görüşmelerle ilgiliolarak Rum siyasi parti liderleriyle yarın tek tek görüşerek bilgi verecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle