Gündem Haberleri

  Zirvede Erdoğan’a sınırdaki takviyeyi anlattı

  Selçuk ŞENYÜZ / ANKARA
  01.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan, Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana’yla görüşmesinden önce ilgili bakanlıklar ve kurumlarla güvenlik zirvesi yaptı.

  Zirvede, Suriye ile yaşanan jet krizi sonrası bu ülkenin terör örgütü PKK’ya verebileceği destek ve buna karşı alınacak önlemler görüşüldü. Erdoğan başkanlığında 11.00’de başlayan toplantı yaklaşık 1.5 saat sürdü. Başbakanlık Resmi Konutu’ndaki toplantıya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu katıldı. Toplantıda Türk jetinin düşürülmesinin ardından Suriye ile başlayan kriz değerlendirildi. Hatay sınırında birlikleri teftiş eden ve askeri hareketliliği izleyen Orgeneral Kıvrıkoğlu, Başbakan Erdoğan’a sınıra konuşlandırılan takviye hava savunma sistemleri, ağır silahlar ile olası bir saldırıya karşı Türkiye’nin mukavemet gücüne ilişkin bilgi verdi.
  MİT’ten de istihbarat
  İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan da hem bölgeden hem Suriye’den gelen istihbaratları Erdoğan’a aktardı. Toplantıda Suriye’nin artan terör olaylarıyla bağlantılı olabileceği, Şam yönetiminin Türkiye’yi iç karışıklığa itmek için terör örgütüne destek verebileceği ve bu nedenle bölgede eylemlerin artabileceği istihbaratları üzerinde duruldu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı