Gündem Haberleri

  Zirve Yayınevin'de 95. duruşma

  MİKAİL PELİT/MALATYA,(DHA)-
  18.08.2014 - 15:31 | Son Güncelleme:

  Zirve Yayınevi Davasının 95. duruşması dün Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Sabah saatlerinde alınan güvenlik önlemlerinden sonra başlayan 95. duruşma sanık savunmaları ile devam etti. Darende'de bulunan Cuma Özdemir'in ve Elbistan'da bulunan Hamit Çeker'in katılmadığı duruşmaya emekli Orgeneral Hurşit Tolon katıldı. Bundan sonraki duruşmalar için bağışık tutulma talebinde bulunan Tolon, "Bu duruşmadan sonra yasal olarak bulunmam gereken duruşmalarda tabii ki bulunacağım. Ancak bundan sonraki duruşmalar için bağışık tutulmamı talep ediyorum. Yalancı bir sanık, tanık ve müfterinin yüzünden çekilen bu azaba son verilmesini talep ediyorum. Mahkeme heyetinin bunu dikkate alacağından eminim" dedi.

  Cinayet anında olay yerinde yakalanan ve 5 yıllık tutukluluk süreleri dolduğu gerekçesiyle elektronik kelepçe ile evlerinde gözetimde bulunan Emre Günaydın, Salih Gürler, Abuzer Yıldırım ve Cuma Özdemir ise elektronik kelepçe uygulamasının kaldırılmasını, başka bir adli denetim kararının verilmesi taleplerinde bulundu.

  İlker Çınar'ın gizli tanık sıfatının kaldırılmasını ve mahkemede sorgulamasını talep eden Emekli Kurmay Albay Mehmet Ülger, "Bu ne cinayet ne de darbe davasıdır. Bu dava basit bir cinayet davasıdır. Benim diğer tutuksuz yargılananlardan ne farkım var. Adalet içinde bir adaletsizlik var. Gizli tanık İlker Çınar paralel yapı tarafından kullanılmıştır. İlker Çınar'ın gizli tanık sıfatı kaldırılmalı ve mahkemede sorgulanmalı diye konuştu.

  İlker Çınar'ın asılsız ifadeleri nedeniyle tutuklu olduğunu belirten tutuklu sanık Binbaşı Haydar Yeşil, tahliyesini talep etti. Mahkemeden HTS kayıtlarını isteyen Yeşil, yargılandığı günden beri bu kayıtların mahkeme heyetince dinlenmesini istediğini belirtti.
  41 aydır haksız yere tutuklu olduğunu söyleyen tutuklu sanık öğretim görevlisi Ruhi Abat ise "Bunun tek nedeni ise sahteciliği meslek haline getirmiş olan İlker Çınar'ın beyanlarıdır.

  Bunun dışında şahsımı suçlayan hiçbir delik yok. Devlette misyonerlikle ilgili hiçbir yazı yazmadım. Böyle bir raporum da yok. İddianamede bu cinayeti Fettullah Gülen grubu üzerine yıkacağımız iddia ediliyor. Peki, kimdir bu Fettullah Gülen grubu ve kimin üzerinden bunu Fettullah Gülen grubu üzerine atacağız? Önce bize bunu bir söyleyin. Bizlere çok acı çektirdiler. Benim biyolojik varlığım tehlikede. Ramazan'ın üçüncü günü rahatsızlandım. Bu cinayet davasının binde birini işlemişsem bana en ağır cezaları verin. Ama bu iftiralara can dayanmaz. Bu nedenle bu dava yargının da bir sınavıdır ifadelerini kullandı.
  Mahkeme 15.30'da ara karar vermek üzere duruşmaya ara verdi.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı