GeriGündem Zırhlı Birlikler personeli 52 kişi hakkındaki iddianame hazır
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zırhlı Birlikler personeli 52 kişi hakkındaki iddianame hazır

Zırhlı Birlikler personeli 52 kişi hakkındaki iddianame hazır

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Etimesgut Zırhlı Birlikler Okul ve Eğitim Tümen Komutanlığı personelinin katıldığı eylemlerle ilgili 52 kişi hakkında iddianame düzenleyerek mahkemeye gönderdi.

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen iddianamede, 52 şüpheli hakkında "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs", "TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs", "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs etmek" ve "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlarından 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis isteniyor. 

Ayrıca bu şüphelilerden bir kısmı için askeri komutanlıkların gaspı, genel güvenliği kasten tehlikeye sokmak, birden fazla kişiyle silahla tehdit, kamu malına zarar vermek, kamuya ait araçları suçta kullanmak, hürriyeti engelleme suçlarından da kamu davası açıldı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ve Tümen Komutanı Tümgeneral Erdoğan Akyol müşteki olarak yer aldığı iddianamede, hakkında kamu davası açılan şüphelilerden Ahmet Bican Kırker'in olay tarihinde tuğgeneral rütbesiyle görev yaptığı, Etimesgut Zırhlı Birlikler Okul Eğitim ve Tümen Komutanlığına darbeye teşebbüs amacıyla olay gecesi giderek burada komutayı ele alıp mevcut tümen komutanı müşteki Erdoğan Akyol'un rehin alınıp Akıncı Hava Üssü'ne götürülmesini sağladığı belirtildi.

Etimesgut Zırhlı Birlikler Okul Eğitim ve Tümen Komutanlığından iki tankın, Jandarma Genel Komutanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne gönderildiği ifade edilen iddianamede, tankların, halkın karşı koyması üzerine yeniden birliğe döndüğü, tekrar çıkış yapamadığı kaydedildi. İddianamede, bu olay ve tank mürettebatının eylemleri ayrıntılı anlatıldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle