Gündem Haberleri

  Ziraat Bankası 988 milyon YTL kar açıkladı

  A.A.
  11.08.2006 - 17:19 | Son Güncelleme:

  Ziraat Bankası, yılın ilk 6 aylık bölümünü 988 milyon YTL brüt karla kapattı.

  Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar'ın yaptığı yazılı açıklamaya göre, brüt kar üzerinden 289 milyon YTL vergi karşılığı ayıran Bankanın, söz konusu dönemdeki net karı 699 milyon YTL olarak gerçekleşti.
  Yılın ikinci çeyreğinde yurt dışı kaynaklı olumsuz gelişmelere ve piyasalarda yaşanan dalgalanmalara rağmen, 2006 sonunda ulaşılması öngörülen tarımsal ve bireysel kredi hedefleri, yılın ilk yarısında tutturuldu.
  Buna göre, tarımsal krediler, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 62 oranında artarak, 2,9 milyar YTL'ye yükseldi. Geçen yıla göre yüzde 47'lik artış kaydedilen bireysel krediler de, 6,4 milyar YTL oldu. Bankanın toplam kredilerindeki artış da, yüzde 23 olarak hesaplandı ve toplam krediler 14 milyar YTL'ye ulaştı.
  Kredilerin banka aktif toplamı içindeki payının artması sonucunda, takipteki kredilerin, toplam kredilere oranı da bu dönemde yüzde 3,16'dan, yüzde 2,12'ye geriledi.
  Ticari kredilerdeki artışta en önemli etken olan küçük işletme kredileri ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 89 oranında artarak, 1,1 milyon YTL'ye çıktı.
  Ziraat Bankası Genel Müdürü Çağlar, küçük işletme kredilerindeki artışın, Bankanın sosyal sorumluluk bilinci içinde hareket ettiğinin göstergesi olduğunu ifade etti.
  Çağlar, ekonomide yaşanan dalgalanmaların ortadan kalkmasına paralel, yılın ikinci yarısında karlılıkta daha iyi bir performans gösterileceğini vurguladı.
  Çağlar, Ziraat Bankası'nın hacimsel büyüklükten ziyade, karlılık ve verimliliği hedefleyerek ve teknolojik altyapıya yaptığı yatırımlarla artırdığı hizmet kalitesiyle, ülke ekonomisine, yurdun her noktasında katkıda bulunmaya devam edeceğini de belirtti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı