GeriGündem Zincir bulundurmayan halk otobüslerine ceza
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zincir bulundurmayan halk otobüslerine ceza

Trafik polisleri tarafından özel halk otobüslerine yönelik yapılan kontrollerde 4 otobüse standart zincir bulundurmadığı gerekçesiyle para cezası yazıldı.

Ulus İstanbul Caddesi Rüzgarlı Sokak girişi karşısında uygulama başlatan Trafik polisleri, Sincan, Fatih ve Eryaman güzergahından gelen özel halk otobüslerini kontrol etti.

Otobüs şoförlerine ehliyet ve ruhsat kontrolü yapan polisler, sürücülerden araçlarında bulundurmaları zorunlu gereçleri de göstermelerini istediler.

Bunun üzerine sürücüler araçlarındaki zincir ve diğer gereçleri çıkartarak polislere ve gazetecilere gösterdiler.
Uygulamada standart zincir bulundurmadığı görülen 4 özel halk otobüsü sürücüsüne Karayolları Trafik Kanunun 31/1-a (Araçta bulundurulması gerekli araçları bulundurmamak veya kullanmamak) maddesinden 49 milyon lira para cezası kesildi.

Polisler gerekli araç-gereçleri bulunduran ve evraklarında eksik olmayan 8 otobüs sürücüsüne teşekkür ederken, uygulama sırasında otobüs içerisindeki vatandaşlardan bazılarının “işlerine geç kaldıkları” gerekçesiyle polise tepki gösterdiği görüldü.

Haklarında cezai işlem yapılan özel halk otobüsü sürücülerinden birine, “Dışişleri Bakanlığı servis aracına çarpan özel halk otobüsünün de kurallara uymadığı ve daha önceden hakkında cezai işlem yapıldığının” hatırlatılması üzerine, otobüs sürücüsü, kaza yapan 1 kişi yüzünden bütün halk otobüsü şoförlerinin aynı şekilde değerlendirilmemesi gerektiğini söyledi.

Aynı sürücü bir gazetecinin “siz de standart zincir bulundurmuyorsunuz. Kazayı siz de yapabilirdiniz” sözleri üzerine, ”Biz hırsız veya terörist değiliz. Gidin onları yakalayın. Biz ekmeğimizin peşindeyiz. Sabah 6'dan gece 12'ye kadar 20 milyon lira yevmiye için direksiyon sallıyoruz. Ama bizim arkamızda kimse yok” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle