GeriGündem Zigana'da yaşamını yitiren dağcılar anıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zigana'da yaşamını yitiren dağcılar anıldı

ZİGANA Dağı'nda çığ düşmesi sonucu yaşamını yitiren 10 dağcı için, ailelerinin de katılımıyla anma yürüyüşü düzenlendi.

Gümüşhane’nin Torul İlçesi Zigana Dağı'nda 25 Ocak 2009 günü doğa yürüyüşü yaparken çığ düşmesi sonucu ölen 10 dağcı için 4 gün sürecek anma programı bugün başladı. Trabzon Tenis Dağcılık İhtisas Kulubü (TEDAK) organizatörlüğünde başlayan anma programına, Türkiye Dağcılık Federasyonu da, kış eğitimlerinden birini dahil ederek destek oldu. Trabzon Gençlik Spor İl Müdürlüğü önünden Atatürk Alanı’na yapılan yürüyüşe, hayatını kaybeden dağcıların ailelerinin yanı sıra, Gençlik Spor İl Müdürü Şerif Özgür, Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca ve değişik illerden gelen 36 dağcı katıldı.

Sessiz geçen yürüyüşün ardından Atatürk Alanı’nda toplanan grup, dağcılar anısına saygı duruşunda bulundu, İstiklal Marşı okudu. Atatürk Anıtı'na çelenk konulması ile devam eden programda bir konuşma yapan Federasyon Başkanı Karaca, dağcıların anısına olan saygılarından dolayı Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun eğitim faaliyetlerinden birini burada gerçekleştirdiğini ifade etti. Karaca, “Acımız çok büyük. Aradan bir yıl geçti. Yakınlarının çektikleri acıyı tahmin ediyoruz. Fakat bu kaçınılmaz bir olay. Bir gün doğduk, bir gün öleceğiz. Tüm Türk dağcıları olarak şunu söylüyoruz; dağcılarımızı unutmayacağız” dedi.

Konuşmanın ardından anma yürüyüşüne katılanlar hep birlikte Atatürk Anıtı önünde topluca fotoğraf çektirdi. Olayda yaşamını yitiren Özlem Timurcioğlu’nun babası Türker Timurcioğlu, gazetecilerin sorularını yanıtlarken duygulandı. Timurcioğlu, “Çok zor. Unutmak mümkün değil. Ateş gibi yanıyoruz. Ciğerimizin bir parçası koptu. Bizim arkadaşımızdı, kardeşimizdi, kızımızdı, her şeyimizdi” diye konuştu.
4 gün sürecek anma programı çerçevesinde bugün Zigana Dağı’na hareket edecek olan grup gece dağda konakladıktan sonra, yarın Gümüşhane Valiliği tarafından çığ faciasında ölen dağcılar anısına yaptırılan anıtın açılış programına katılacak. Aynı gün Trabzon’a dönecek olan grup pazartesi günü de, Trabzon Belediyesi tarafından yaptırılan anıtın açılışına katılacak.

Olay, Zigana Dağı’nda, 25 Ocak 2009 günü meydana geldi. Trabzon Tenis Dağcılık İhtisas Kulübü (TEDAK) üyesi 17 dağcı, yürüyüş yaparken çığ düştü ve Özlem Timurcioğlu, Hasan Ali İsaoğlu, Gülhanım Piyale, Dursun İnan, Burçak Sevim, Erhan Terzi, Hüsniye Sarıbıyık, Davut Akdeniz ve Yasemin Aktaş ile Hüseyin Karaosmanoğlu öldü. 7 kişi ise yaralı olarak kurtuldu.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle