GeriGündem 'Zerkavi bombalı kemerle uyuyor'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Zerkavi bombalı kemerle uyuyor'

İngiltere'de yayımlanan Sunday Times gazetesi, Irak'ın arananlar listesinin başındaki isim Ebu Musab El Zerkavi'nin, yakalanması halinde intihar etmek için bombalı kemerle uyuduğu iddiasına yer verdi.

Gazete, Zerkavi ile ilgili iddialarını, Iraklı bir direnişçi aracılığıyla temas kurduğu Sünni bir direniş grubunun Zerkavi ile görüşen lideri Şeyh Ebu Ömer el-Ensari'ye dayandırdı. El-Ensari, Zerkavi'nin “intihar kemerini” asla çıkartmadığını ve bunun nedenini soranlara, “Amerikalıların eline geçmekten, onlar tarafından tutuklanıp aşağılanmaktansa kendimi havaya uçurup benimle birlikte birkaçını da öldürmeyi tercih ederim. Böylece şehit olurum” dediğini anlattı.

Zerkavi'nin ABD ve dünya kamuoyu tarafından “kafa uçuran, kan döken biri olarak görüldüğünü” belirten el Ensari, “Oysa o gayet sade bir insan” diye konuştu. El Ensari'nin Zerkavi'yi Irak'taki direniş gruplarıyla El Kaide arasındaki koordinasyonun sağlanması amacıyla yapılan iki günlük toplantıda gördüğü de öne sürüldü.

Zerkavi'nin konuklarıyla birlikte yerde yemek yediğini ve onların abdest almasına bizzat yardımcı olduğunu da El Ensari'nin ifadelerine dayandırarak yazan Times, El Ensari'nin Zerkavi'nin bir füze saldırısında bir bacağını kaybettiğine ilişkin söylentileri de yalanladığına dikkat çekti. Gazete, El Ensari'nin “O iki bacağıyla son derece dengeli bir biçimde yürüyor” dediğini belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle