Gündem Haberleri

  Zengin ülkeler resesyondan çıkıyor

  Wall Street Journal
  24.11.2009 - 16:14 | Son Güncelleme:

  Gelişmiş ülkeler üçüncü çeyrekte resesyondan çıktı ancak Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn hükümetlerin teşvik paketlerini çekmek için acele etmemesi gerektiği fikrinde.

  Wall Street Journal’da “Rich nations Exit Recessionbaşlığıyla yayımlanan haber analizde, “resesyondan çok erken çıkmanın maliyeti daha geç çıkmaktan daha yüksektir” diyen IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn’nın hükümetleri dikkat konusunda aşırıya kaçmamaları konusunda uyardığına dikkat çekildi.

   

  Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından yayımlanan rakamlar, birliğin 30 üyesinin ekonomilerindeki üretimin üçüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0.8’lik artış gördüğünü ortaya çıkardı. Yine de bu rakam bir geçen senenin aynı dönemine kıyasla üretim oranının yüzde 3.3 daha altında gerçekleşti.

   

  OECD, 30 üyesinin GSYİH’sının 2008’in ilk çeyreğinden bu yana ilk kez üçüncü çeyrekte arttığını da açıkladı. Dünyanın en büyük yedi gelişmiş ülkesinden oluşan G7 içindeki toplam GSYİH artışının 3’üncü çeyrekte yüzde 0.7’lik bir artış gösterdiğini açıkladı.

   

  EN KÖTÜSÜ GERİDE KALDI

  OECD üyesi ülkeler, dünyanın GSYİH’sinin yüzde 61.3’üne denk geliyor. Bu arada Çin gibi gelişmekte olan ülkelerin büyümeye başlamasıyla birlikte, üçüncü çeyrek rakamları, dünya ekonomisinin II. Dünya Savaşı’ndan sonra gördüğü en derin resesyondan çıktığını gösteriyor.

   

  IMF Başkanı Strauss-Kahn, dünya ekonomisindeki kırılganlıkların devam ettiğine dikkat çekerek, dünya ekonomisinin yetersiz sermayeye sahip bankacılık sistemi, zayıf hanehalkı finansı, yüksek işsizlik rakamları ve büyük cari açıkların tehdidinde olduğunu belirtti.

   

  “Genel bir çıkıştan bahsetmek için hâlâ çok erken olduğunu düşünüyorum. Çıkış için tüketici talebinde istikrarlı bir iyileşme beklenmeli” diyen Strauss-Kahn, aynı zamanda özellikle gelişmiş ekonomilerin mali konsolidasyonlar için planlar tasarlamayı ekonomi politikalarının önceliği haline getirmeleri gerektiğinin de altını çizdi.

   

  Öte yandan, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, Avrupa Merkez Bankası’nın teşvik önemlerini çekmek için bir stratejiye sahip olduğu dile getirirken, Euro Bölgesi’ndeki diğer hükümetlerin krizin geçmesinin ardından kendi teşvik programlarını çekme stratejileri belirlemeye zorluyor.

   

  Geçtiğimiz hafta, Jean-Claude Trichet, kredi kartı, otomobil ve mortgage kredileri gibi kredilerin gelirleriyle desteklenen bir yatırım sınıfı olan varlık destekli menkullerin şartlarını sıkılaştırdı. Bu hamle Avrupa Merkez Bankası’nın bankacılık sektörüne verdiği desteğini çekmeye başladığına işaret ettiği konuşuldu.

   

  IMF Başkanı Strauss-Kahn ise küresel krizle birlikte ortaya çıkan belirsizliğin yarattığı mantıksız teşviklere dikkat çekti ve özellikle gelişmekte olan ülkelerin reformları gerçekleştirmek için çok geç kalmaması gerektiğine işaret etti.

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı