Gündem Haberleri

  Zengin ağa çocuğu sefalet içinde

  Hürriyet Haber
  01.05.2011 - 12:52 | Son Güncelleme:

  Adana'da ahırdan bozma tek odalı evde yaşam mücadelesi veren iki çocuk babası Muhittin Arslan'ın, yıllar önce bölgenin en zengin ağalarından birinin çocuğu olduğu ortaya çıktı.

  Adana'nın merkez Sarıçam ilçesine bağlı Beyceli Mahallesi'nde, ahırdan bozma, içi hayvan tezekleriyle dolu tek odalı harabe bir evde yaşam mücadelesi veren Arslan, mahallede görev yapan toplum destekli polisler Yahya Ceylan ve Erkan İnceli tarafından fark edildi.

  Mahalle muhtarı Ali Duran Ünal ile çevrede yaşayan vatandaşlardan Arslan'ın durumuyla ilgili bilgi alan polisler, yaşlı adamın çocuklarından birinin akli dengesinin bozuk olduğunu ve Aksaray'daki bir rehabilitasyon merkezinde kaldığını öğrenirken, lise öğrencisi kızının ise amcası tarafından sahiplenildiğini tespit etti.

  Muhittin Arslan'ın daha önce köy statüsünde olan Beyceli'de 8 çocuklu bir ağanın çocuğu olduğunu ve zaman içinde tüm mal varlığını kaybedince ahırdan bozma tek odalı evde yaşam mücadelesi vermeye başladığını öğrenen polisler, yaşlı adamın devlet korumasına alınması için Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na (SHÇEK) başvuruda bulundu.

  Arslan, yaptığı açıklamada, “Biz bir zamanlar bu köyün en zenginiydik. Babam toprak sahibi ağa olduğu için köyün tüm çocukları bize gıptayla bakardı. 100'den fazla büyükbaş hayvanımız, traktörlerimiz, otomobillerimiz, çiftliğimiz vardı. Ama sonra her şeyimizi kaybettik” dedi.

  20 yıl önce babasını kaybettiğini, 18 yıl önce de eşinin kendisini terk edip başkasıyla evlendiğini anlatan Arslan, çocuklarını büyüten annesini de kaybedince yalnız kaldığını belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

  “Yıllarca seyyar tablada hurdacılık yaparak karnımı doyurmaya çalıştım. Şimdi hem şeker, hem kalp hastasıyım. Hastalıklarım nedeniyle çalışamıyorum. Yaşı şu anda 25 olan oğluma akli dengesi yerinde olmadığı için devlet sahip çıktı. Önce Kayseri'deydi, şimdi Karaman'da bir rehabilitasyon merkezinde olduğunu öğrendim. Kızım ise amcasının yanında kalıyor.”

  Banyosu, tuvaleti olmayan tek odalı evde son olarak ne zaman banyo yaptığını bile unuttuğunu anlatan Muhittin Arslan, devletin vereceği bir sıcak yatak ile bir lokma ekmeğe razı olduğunu kaydetti.

  Köy muhtarı Ali Duran Ünal ise yaşlı adama devletin sahip çıkması için toplum destekli polislerin gerekli yasal işlemleri yaptığını belirterek, “Zavallı adamın karnını her gün bir esnaf doyuruyordu. Yaşadığı yerde bırakın yatmayı kötü kokulardan önünden geçmek bile mümkün değil. Yıllardır harabede yaşayan bu adama sahip çıkan polisimize mahalle halkı adına teşekkür ederim” dedi.

  Polisler Yahya Ceylan ve Erkan İnceli ise yaşlı adamın durumuyla ilgili rapor hazırlayıp, gerekli evraklarla Adana İl Emniyet Müdürülüğü aracılığıyla SHÇEK'e başvurduklarını bildirdiler.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı