Gündem Haberleri

  Zemzem United Office

  Selçuk ŞENYÜZ/MEKKE
  01.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Müslümanlar için kutsal sayılan zemzem suyunu işleyen Zemzem United Office (Birleşik Zemzem Bürosu) kapılarını Türk basınına açtı. Genel Müdür İmamil Zemzemi ’Dışarıdaki sular mikroplu ve başka kaynaklardan alınmış olabilir’ diyerek hacıları uyardı.

  SUUDİ Arabistan Krallığı’na bağlı olarak çalışan Zemzem United Office, kapılarını ilk kez Türk basınına açtı. Her gün 30 bin damacana dolum yapılan tesisleri Türk mühendisleri kurdu. Kullanılan makineler de İstanbul’da üretildikten sonra Mekke’ye getirilerek faaliyete geçirildi. Zemzem United Office, hacılara Mekke’den ayrılışlarında 1.5 litre Zemzem’i bedava ikram ediyor. Ayrıca hacılar, Kabe içerisi ve çevresine yerleştirilen bidonlardan istedikleri zaman ücretsiz zemzem içebiliyorlar. Tesis Genel Müdürü İmamil Zemzemi, Türk hacılarını uyararak United Office hizmetleri dışında hiçbir yerden Zemzem suyu almamalarını istedi, dışarıdaki suların hem mikrop barındırdığını hem de hacılara Zemzem suyu yerine başka kuyu sularının satıldığını söyledi.
  /images/100/0x0/55eb3889f018fbb8f8b33777
  ZEMZEM’İN YOLCULUĞU

  Kabe’nin hemen yanından çıkan Zemzem, uzun bir süredir borularla Kudey bölgesine taşınıyor. Buradan tankerlerle Mekke’nin Ruseje bölgesinde Türkler tarafından kurulan işleme tesislerine getiriliyor. Zemzem, cam kaplı 50 tonluk depolarda toplanıyor. Bunun ardından, önce karbon ve kum filtrelerinden, daha sonra da UV ışın filtresinden geçirilerek dezenfekte ediliyor. 20 litrelik gün ışığı geçirmeyen damacanalara el değmeden dolduruluyor.

  ZEMZEM’İN TARİHÇESİ

  Hz. İbrahim, Cenab-ı Allah’ın emri üzerine hanımı Hz. Hacer ile henüz süt emmekte olan oğlu Hz. İsmail’i bugünkü Zemzem kuyusunun bulunduğu yere bıraktı. O tarihte Mekke’de hiçbir insan yaşamıyordu. İçecek su da yoktu. Hz. İbrahim, hanımı ve oğlu için biraz hurma ve bir miktar da su bırakarak oradan ayrıldı. Yiyecek ve içeceğin bulunmadığı bu ıssız yerde kalmak Hz. Hacer’e çok zor geldi. Bir müddet sonra Hz. İbrahim’in bıraktığı su bitti. Hz. İsmail ağlamaya, su istemeye başladı. Annesi ne yapacağını şaşırdı. Hz. İsmail’in ağlamalarına daha fazla dayanamadı. Safa Tepesi’ne çıktı. Birini görebilmek ümidiyle sağa sola baktı. Kimseyi göremeyince de Safa ile Merve arasında koşmaya başladı. Yedinci defa Merve’ye çıktığında bir ses işitti ve Cebrail’i gördü. Cebrail, yeri kazıyordu. Nihayet su göründü. Hz. Hacer buna çok sevindi. Suyun aktığını görünce, "Dur, dur" manasında "Zem zem" dedi.

  50 tonluk depolar

  Kabe’nin hemen yanından çıkan Zemzem, borularla Kudey bölgesine taşınıyor. Buradan tankerlerle Mekke’nin Ruseje bölgesinde Türkler tarafından kurulan işleme tesislerine getiriliyor, cam kaplı 50 tonluk depolarda toplanıyor.

  El değmiyor

  Önce karbon ve kum filtrelerinden, daha sonra da UV ışın filtresinden geçirilerek dezenfekte edilen zemzem suyu, 20 litrelik gün ışığı geçirmeyen damacanalara el değmeden dolduruluyor. Tesislerin duvarlarını Suudi kraliyet ailesinin önde gelenlerinin resimleri süslüyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı