GeriGündem Zemheri ayı ne zaman başladı? Zemheri ne zaman çıkıyor?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zemheri ayı ne zaman başladı? Zemheri ne zaman çıkıyor?

Zemheri ayı ne zaman başladı? Zemheri ne zaman çıkıyor?

Kış mevsiminin en şiddetli zamanları, vatandaşlar tarafından 'Zemheri' olarak adlandırılıyor. Aralık ayında başlayan ve ortalama 40 gün süren Zemheri döneminin ne zaman başladığı ve ne zaman biteceği, vatandaşların merak ettiği ve araştırdığı konu olarak dikkat çekiyor. Peki, Zemheri ayı ne zaman başladı? Zemheri ayı ne zaman çıkıyor?

Zehmeri, Arapça kış anlamına gelen "zem" ile Farsça uğultu anlamındaki "harir" kelimelerinin birleşmesi ile oluşmuştur. İşte, Zemheri hakkında bilinmesi gerekenler...

Halk tarafından 22 Aralık ile 30 Ocak arasındaki 40 günlük dönem, zemheri ayı olarak ifade ediliyor. Zemherinin en belirgin özelliğinin ise bir kısmı sonbahara bir kısmı ise kışa benzediği için sıcaklık dalgalanmasının fazla olması olduğu söyleniyor.

Meteoroloji uzmanlarına göre, zemherinin ilk yarısında hava sıcaklıklarında dalgalanmalar yaşanır. 17-18 derece olan sıcaklıklar birkaç gün sonra 4-5 dereceye kadar iner. Dolayısıyla zemheri ayı hastalıkların fazlaca görüldüğü aydır. Kış, eski dilde zemheri ismiyle de anılırdı.

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle