Gündem Haberleri

  Zeki bir pazarlamacı

  Hürriyet Haber
  11.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Zeki Triko'nun sahibi Zeki Başeskioğlu, bugünkü başarısını pazarlama becerisine borçlu. Ürün farklılaştırma, hedef kitle, risk alma, doğru zamanlama, kaliteli üretimkavramlarını çocuk yaşta öğrendi. Konfeksiyonculukla başladı, pazardaki boşluğu görüp mayoya yöneldi.

  Bir yakınının dükkânında çalışarak 300 bin lira para biriktirdiğinde henüz 14 yaşındaydı Zeki Başeskioğlu. Planını gerçekleştirmesi için yeterli bir paraydı bu. Aydın'dan İzmir'e kısa bir yolculuk yaparak Kuzuoğlu Çarşısı'ndaki çorapçılara gitti. 50 çift çorap ısmarladı. Çorapların diğerlerinden küçük, ama önemli bir farkı vardı. Tabanlarına bir kat daha iplik örülmesini istemişti. Paranın tümünü çoraplara yatırdı. Aydın'a dönünce pazara gitti ve saat 11.30'da tırmanmaya elverişli bir direğin tepesine çıkarak çorap teklerini pazardaki vatandaşların üstüne attı. Çorap teklerini eline alan kalın tabanı fark ediyordu. Küçük çocuğun küçük tezgâhı bir anda çorapların diğer tekini almak isteyen insanlarla dolmuştu. Küçük çocuk bu işten tam 150 lira kazandı.

  Mayo kralı

  Pazardaki boşluğu görüp, hedef kitlesini saptadıktan sonra risk alanı doğru zamanda doğru yerde agresif bir yöntemle ürününü satan bu çocuk Zeki Triko'nun sahibi Zeki Başeskioğlu. Yeni nesil Başeskioğlu'nu, ‘mayolarını top modellerle piyasaya sunan kişi’ olarak tanıyor. Eskiler ise hem Başeskioğlu'nu hem de markası Zeki Triko'yu çok iyi biliyorlar. 80'lerin başına kadar Türkiye'nin sayılı konfeksiyoncuları arasında. Pazardaki boşluğu görüp mayoya yöneliyor.

  Üretimden tanıtıma kadar her aşamada ‘farkı yakalamaya’ çalışıyor. Dünyanın en ünlü modelleriyle çalışarak milyonlarca dolarlık bedava reklam yapıyor, 154 uluslararası dergiye kapak oluyor.

  Farklılık peşinde

  Bugüne kadar çalıştığı top model sayısı 18. Hep farklılık peşinde; Naomi Campbell'i annesiyle podyuma çıkarıyor, Cindy Crawford'u ünlü olmadan önce keşfediyor, Eva Herzigova'ya mayo değil, body giydiriyor. 1994 ekonomik krizini yine kendi yöntemleriyle aşıyor. Yazılı basınla anlaşma yoluna gidiyor. Sağladığı indirimli reklam tarifeleriyle tüm yayın organlarını ilan bonbardımanına tutuyor. Yaşamının her döneminde iddialı ve inatçı. En büyük iddiası ise şu cümlede saklı: ‘‘Pazarlama işini benim kadar bilen yok.’’

  Başeskioğlu, en az Kayserililer kadar ticari becerileriyle ünlü olan Antalya'nın Akseki ilçesinden. Anne ve babasından ayrı büyüyor. Okumak için evden kaçıyor ancak o günkü şartlar erken yaşta iş hayatına atılmasına neden oluyor. 50'li yıllarda ticarete başlıyor. 20 yaşında Aydın'da toptancı dükkanı açıyor. Ege'nin en büyük toptancısı haline geliyor. Çalışkanlığı ve zekasıyla kısa zamanda çok para kazanıyor. 23 yaşında pamuk ekimi yapıyor, otobüsü ve bir de oteli var. Bulduğu yöntemle otobüs işini çok kârlı hale getiriyor.

  İstanbul macerası

  60'ların başında tası tarağı toplayıp yalnız başına İstanbul'a geliyor. Kumaş toptancılığı işini geliştirme arzusunda. O yıllarda kumaşları fabrikalar değil terziler dikiyor. 1963'te Zeki Triko'yu kuruyor. Pazarlama işini İstanbul'la sınırlamayıp Anadolu'ya gidiyor. Kendi deyimiyle ‘‘Bugün PKK'nın olduğu yerlerde o tarihlerde Zeki Triko var.’’

  Hedef kitle üst tabaka

  Başeskioğlu ünlü mankenlerle çalışma alışkanlığını o yıllarda ediniyor. Ünlü isimler Zeki Triko defilelerinde boy gösteriyor. Defileler için Haldun Dormen Tiyatrosu'nda iki aya yakın eğitimler veriliyor. Defileler daha çok şov havasında yapılıyor. 1969 yılında dünyanın en ünlü modellerinden Gene Shilton Türkiye'ye getiriliyor.

  Zeki Triko erkek ve kadın giyiminde kaliteli ürünler yapan zengin kesime seslenen bir marka olarak giderek pazardaki yerini sağlamlaştırıyor. 80'lere kadar konfeksiyon işi sürüyor. Başeskioğlu'nun deniz sevgisi ve mayo merakı nedeniyle küçük çaplı mayo üretimi de yapılıyor. Başeskioğlu pazardaki boşluğu bir kez daha görüyor.

  Radikal bir kararla konfeksiyon işini büyük oğluna devrederek mayo işine girmeye karar veriyor. Biliktan ailesine teklif ettiği ortaklık kabul ediliyor. 1984'te ilk üretimi yapılıyor. Ancak ortaklık bir yıl sonra bozuluyor. Başeskioğlu yola yalnız devam ediyor.

  Dünyayı dolaşıyor

  1985 atılım yılı. Başeskioğlu bilgi ve görgüsünü arttırmak için dünyayı dolaşıyor. Madagaskar, Mauritus Adaları, Rio gibi uzak ve bilinmeyen diyarlara gidiyor. Fransız mankenlerle fotoğraf ve video çekimleri yaptırıyor. Nişantaşı'ndaki Zeki Triko mağazası yenileniyor. Türkiye'de ilk kez bir mağazaya otomatik kapı ve döner vitrin konuluyor.

  Başeskioğlu yalnızca yaz sezonunda satış yapabilen mağazalarını kışın da çalıştırabilmek için iki yıl önce yeni bir projeyi uygulamaya koyuyor; body üretimi.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı