Gündem Haberleri

  Zeka Oyunları Yarışması pazar günü

  Hürriyet Haber
  16.09.2005 - 12:56 | Son Güncelleme:

  Türkiye Zeka Vakfı tarafından bu yıl 10'uncusu düzenlenen Zeka Oyunları Yarışması, 18 Eylül Pazar günü başlayacak.

  Türkiye Zeka Vakfı tarafından düzenlenen, Milli Eğitim Bakanlığı, ODTÜ, TOBB ve TÜBİTAK tarafından desteklenen “Oyun 2005” adını taşıyan Zeka Oyunları Yarışması, insanların düşünme alışkanlıkları ve yeteneklerini geliştirmeye katkıda bulunmak üzere düzenleniyor.

  Üç aşamadan oluşan yarışmaya yaş, öğrenim gibi sınırlamalar olmadan zekasına güvenen herkes katılabiliyor. İlk elemeyi başarıyla geçen yarışmacıları önce yarı final sınavı daha sonra da final sınavı bekliyor.

  Ev hanımlarından akademisyenlere, emeklilerden üniversite öğrencilerine kadar herkesin ilgi gösterdiği yarışma 18 Eylül 2005 Pazar günü başlıyor. Türkiye Zeka Vakfı Başkanı Emrehan Halıcı tarafından hazırlanan sorulardan oluşan yarışmanın ilk aşaması 10 sorudan oluşuyor.

  Vakfın web sitesinde, gazete ve dergilerde 18 Eylül'den itibaren yayınlanacak sorulara İl Milli Eğitim Müdürlükleri, TÜBİTAK ve üniversitelerden de ulaşılabilecek. Cevaplar en geç 28 Ekim 2005 Cuma gününe kadar postayla, faksla, web sitesi üzerinden veya elden vakfa teslim edilecek.

  Yarışmanın yarı finali 27 Kasım'da çeşitli illerde, final sınavı ve ödül töreni ise 18 Aralık 2005 günü Ankara'da yapılacak. 

  Sorulardan bir örnek:

  "Adam birdenbire cansızlaşmıştı!..
  Akıl, mantık ve zeka sorularından oluşan eleme sınavının sorularından birinde polisiye bir öykü anlatılıyor ve öykünün sırrının çözülmesi bekleniyor. Soru şöyle;

  "Adam birdenbire cansızlaşmıştı!.. Çamaşırları dağıtılmış, etrafa fırlatılmıştı. Gömleğindeki "Ğ" harfinin ışıltılı işlemeleri jiletle kesilmişti. Loş mekanda, nasıl olduğu öngörülemeyen parlak renkli silüetler şekillenmişti. Tırnaklarının ucundaki ümitsiz vasiyeti yeni zarflanmıştı…"
  Bu polisiye öyküdeki sır nedir?

  Amaç; insanların düşünme alışkanlarını ve yeteneklerini geliştirmeye katkıda bulunmak...
  Türkiye Zeka Vakfı tarafından bu yıl onuncusu düzenlenen ve Milli Eğitim Bakanlığı, ODTÜ, TOBB ve TÜBİTAK tarafından desteklenen "Oyun 2005"in amacı; insanların düşünme alışkanları ve yeteneklerini geliştirmeye katkıda bulunmak...

  Üç aşamadan oluşan yarışmaya yaş, tahsil gibi sınırlamalar olmadan, zekasına güvenen herkes ücretsiz olarak katılabiliyor. İlk elemeyi başarıyla geçen yarışmacıları önce yarı final sınavı daha sonra da final sınavı bekliyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı