Gündem Haberleri

  Zehra'nın kalbi daha fazla dayanamadı

  DHA
  13.02.2011 - 11:54 | Son Güncelleme:

  Konya'da 2 yıl önce kalp yetmezliği nedeniyle 7 yaşındaki kızları Zeynep'i kaybeden Devecioğlu ailesi, şimdi de kalp nakli bekleyen 3,5 yaşındaki kızları Zehra'nın ölümüyle yasa büründü.

  Yaklaşık 11 yıl önce Leyla Devecioğlu'nun (30) dayısının oğlu İbrahim Devecioğlu (37) ile hayatını birleştirmesinin ardından Zeynep ve Zehra isimli iki kızları dünyaya geldi. Çocuklarıyla mutlu bir yaşam sürdüren Devecioğlu ailesinin mutluluğuna bir süre önce Zeynep'in rahatsızlığı gölge düşürdü. 7 yaşındaki Zeynep'e yapılan tahlillerde kalp yetmezliği teşhisi konuldu. Küçük kız tedaviye başladıktan bir süre sonra yaşamını yitirdi.

  Ailede Zeynep'in yokluğuna en çok o zaman 1,5 yaşında olan küçük kardeşi Zehra alışmakta zorlandı. Zehra hemen hemen her gün ailesine oyun oynadığı ablasını sordu. Sürekli ablasını görmek isteyen küçük kıza da kalp kası fonksiyonlarından birinin genişleyememesi nedeniyle kalp yetmezliği teşhisi konuldu.

  Aile küçük kızlarını da kaybetmemek için tedavi konusunda her şeyi yaptı. Küçük kız ilaç tedavisine yanıt vermeyince rahatsızlığı ilerledi. Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Pediatri Çocuk Kardiyoloji Yoğun Bakım Ünitesi'nde tedavi altına alınan küçük Zehra, uygun kalp beklerken hastanenin acil servisinde trafik kazasından gelen bir çocuğun beyin ölümünün gerçekleştiği bildirildi.

  Beyin ölümü gerçekleşen çocuğun kan grubu da Zehra ile birlikte 3 hastaya uyunca doktorlar ümitlendi. Ancak çocuğun ailesi organ bağışını kabul etmedi. Küçük Zehra'nın yorgun kalbi de daha fazla dayanamadı. Sevimliğiyle herkesin sevgilisi haline gelen Zehra'nın ölümü başta ailesi olmak üzere hastane çalışanlarını da derinden üzdü.

  Anne Leyla Devecioğlu, evlat acısıyla yüreğinin kan ağladığını söyledi. Kızı Zeynep'in ölümün bir anda olduğunu, küçük kızı Zehra'nın ise gözlerinin önünde günden güne eridiğini belirten Devecioğlu, “Elimden hiç bir şey gelmedi. Sadece onun acısını dindirmeye çalıştım. Hep kucağımda durdu. Elini hiç bırakmadım” dedi. Yaşadığı acıyı kelimelerle anlatmasının mümkün olmadığına dikkat çeken Devecioğlu, şunları kaydetti:

  “Maddi durumumuz yoktu. Ama devletin sağladığı imkanlarla kızımı tedavi ettirmeye çalıştık. En son bir ay önce Zehra'yı yine hastaneye kaldırdık. Organ bağışı konusunda insanların çok fazla duyarlı olmadığını bilmeme rağmen yine de kızımın kurtarılacağına inandım. Ama tedavi gördüğü yoğun bakımdan çıkamadı. Son nefesinde elini tutmamı istedi. Adeta beni kurtar anne' der gibi gözlerimin içine baka baka öldü. Ellerinin ve ayaklarının soğuduğunu hissettiğimde nefesimle onu ısıtmaya çalıştım. Bağırdım. Yardım istedim. Ancak kızım geri gelmedi. Onun öldüğünü kabullenmek istemedim. Ancak elimizden bir şey gelmedi. Öpmeye, koklamaya kıyamadığım kızımı kara toprağa teslim ettik.”

  Kendi çocuklarının öldüğünü ancak başkalarının çocuklarının ölmemesi için organ bağışı konusunda herkesin duyarlı olmasını isteyen Devecioğlu, bağışlanan her organının yeni bir yaşam anlamına geldiğini dile getirdi. Devecioğlu, acılarını belki yeni bir çocuğun dindirebileceğini ancak akraba oldukları için dünyaya gelecek bebeklerinin de aynı sonu yaşamasını istemediklerini vurguladı.

  "Kurtarmayı bekleyen hastalar yalvaran gözlerle bakıyor"

  Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Pediatri Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sevim Karaaslan, kalp yetmezliği bulunan küçük kızın uygun kalp bulunamadığı için yaşamını yitirdiğini söyledi. Daha önce ailenin yine aynı acıyı yaşadığına dikkat çeken Karaaslan, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Pek çok kişi organlarını bağışladığında öleceğini, yaşam süresinin kısalacağını düşünüyor. Bu düşünceler doğru değil. Nakil beklerken kendisini kurtarmamız için yalvaran gözlerle bakan hastaları, çocuklarını kurtarmak için çırpınan anne ve babaları düşünmemiz gerekiyor. Zehra yoğun bakımdayken trafik kazasından gelen bir çocuğun beyin ölümü gerçekleşti. Ancak kan grubu Zehra'ya uymasına rağmen maalesef aile organ bağışında bulunmadı. Bu durum karşılaşılan örneklerden sadece birisi.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı