Gündem Haberleri

  Zehir zemberek istifa

  Hürriyet Haber
  07.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İnsan Haklarından Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali İrtemçelik, Başbakan Ecevit'i Anayasayı cumhurbaşkanlığı seçimi için değiştirme çabaları nedeniyle ağır bir dille eleştirerek, istifa etti. İrtemçelik, ‘‘Ecevit'in başkanlık ettiği hükümette görevimi sürdürmem, ölçülerime göre siyasi ahlak yönünden örtülemez bir çelişki’’ dedi.

  İrtemçelik Ecevit'i çok ağır eleştirdi

  İNSAN Haklarından Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali İrtemçelik, hükümetteki görevinden istifa etti.

  İrtemçelik, kendisine bağlı olan Anadolu Ajansı aracılığıyla duyurduğu istifasına gerekçe olarak, Başbakan Bülent Ecevit'in ‘Anayasayı cumhurbaşkanlığı seçimi bağlamında değiştirme’ çabalarını gösterdi. İstifa mektubunu Başbakan'a sunulması için Genel Başkanı Mesut Yılmaz'a verdiğini de açıklayan İrtemçelik, şunları kaydetti:

  ÖZSAYGIM GEREĞİ

  ‘‘Sayın Başbakan'ın geçtiğimiz aylarda gündemimizi işgal eden ‘Anayasa'yı cumhurbaşkanlığı seçimi bağlamında değiştirme' çabaları sürecinde öncülük ettiği düşündürücü arayışlar ve sergilediği tutum halkımızın hafızasında henüz tazedir. Sayın Ecevit'in Anayasa'nın açık hükümlerine ve ulusumuzun seçilmiş temsilcilerinin iradelerine saygı açısından giderek kabul edilemez noktalara tırmanan yönelimi karşısında almak zorunluluğunu hissettiğim ilkesel tavır da keza hatırlanacaktır. Hiç arzu etmeyeceğim halde, en temel bir konuda karşı karşıya geldiğim Sayın Ecevit'in başkanlık ettiği hükümette görevimi sürdürmem, benim ölçülerime göre, siyasi ahlak yönünden örtülemez bir çelişki ve Sayın Başbakan'a karşı nezaketsizlik olur; özsaygım üzerinde de taşımaya alışamayacağım bir yük oluştururdu.’’

  YILMAZ TUTTU

  İrtemçelik, mektubunda Genel Başkanı Yılmaz’ın başlangıçta istifa kararını uygun görmediğini de belirtti. Buna rağmen kararından vazgeçemeyeceğini Yılmaz'a aktardığını kaydeden İrtemçelik, ‘O günlerin gerginleştirilmiş iç siyaset gündemini daha da yormamak bakımından’ Başbakan'ın bilgisine sunulması zamanlamasını Yılmaz'a bıraktığını belirtti. İrtemçelik, şöyle devam etti:

  ŞİMDİ ZAMANI

  ‘‘Cumhurbaşkanlığı seçiminin sonuçlanmış olmasıyla birlikte 57'nci hükümetin görev döneminde yeni bir evreye girilirken, istifamın geçerlilik kazanmasının geciktirilmesi için artık herhangi bir neden kalmadığına inanıyorum. Halkımızın göreve başladığı sırada birikmiş beklentiler ve büyük umutlarla baktığı hükümetimizin her alanda bundan sonra daha başarılı olabilmesi içten dileğimdir.’’

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı