Gündem Haberleri

  Zehir tacirlerine darbe: 1 ton 415 kilo

  Ömer ERDEM/ ANTALYA, (DHA)
  14.06.2013 - 13:36 | Son Güncelleme:

  ANTALYA’nın da aralarında yer aldığı 9 ilde önceki gün düzenlenen uyuşturucu operasyonunda Türkiye’nin en büyük uyuşturucu ağlarından biri çökertilirken, 21 kişi gözaltına alındı. Çeteye yönelik 9 ayda yapılan 18 operasyon kapsamında ise 1 ton 415 kilo esrar ele geçirildi, 46 şüpheli tutuklandı, 35 şüpheli ise aranıyor.

  Türkiye’nin en büyük uyuşturucu ağlarından biri olduğu belirtilen ve aralarında Diyarbakır, Konya, İstanbul, Adana, Ağrı, Bursa, Batman, Erzincan ve Antalya’nın olduğu 9 kente yerleşen zehir şebekesine yönelik Antalya Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü koordinasyonunda eşzamanlı operasyonlar düzenlendi. Özellikle büyükşehirlerdeki eğlence merkezleriyle kenar mahallelerdeki ilk ve orta dereceli okul önleri ile okullara yakın büfelerde satıldığı belirtilen uyuşturucunun izini 9 ay boyunca süren polis, önceki gün 9 kentte eş zamanlı baskınlar gerçekleştirdi.

  Başta, örgütün lideri olduğu ileri sürülen ’Deli İ.’ lakaplı İ.A.’nın evi olmak üzere, örgüt üyelerinin evlerine yapılan baskınlarda, 21 şüpheli gözaltına alındı. Operasyonlarda 80 gram kokain, 2 ruhsatsız tabanca, 2 hassas terazi, 14 fişek ile 2 şarjöre de el konuldu.

  ANTALYA’DA TARLA ARIYORMUŞ

  Son yılların en büyük uyuşturucu operasyonunda, şüphelilerin ifadelerinden ilginç detaylar ortaya çıktı. Doğu ve Güneydoğu illerindeki gizli tarlalarda üretilmeye çalışılan uyuşturucu maddenin zaman zaman ele geçirilmesi üzerine üretim için yeni mekan arayışına giren örgüt lideri İ.A.’nın yeni stratejisinin, Akdeniz Bölgesi’nde uyuşturucu üretecek tarla bulmak olduğu belirtildi. İ.A.’nın, uyuşturucu madde üretimi için binlerce seranın olduğu Antalya’da fizibilite çalışması yaptığı bildirildi.

  Gözaltına alınan 21 şüpheli, ’suç işlemek amacıyla örgüt kurmak’, ’örgüt faaliyeti kapsamında uyuşturucu madde ticareti yapmak’ suçlarından ifadeleri alındıktan sonra Antalya Cumhuriyet Savcılığı’na sevk edildi.

  UYUŞTURUCU TARLASI KURUTULDU

  Operasyonlar kapsamında Doğu illerindeki uyuşturucu tarlaları kurutuldu. Ayrıca, uyuşturucuyu taşıyan nakliye kamyonları, aracılar, büyükşehirlerdeki uyuşturucu toptancıları ve torbacıların da olduğu tüm uyuşturucu trafiğinin son operasyonla çökertildiği belirtildi.

  9 AYDA 18 OPERASYON

  Narkotik görevlilerinin çeteye yönelik 9 ayda 18 operasyon gerçekleştirdiği, toplam 1 ton 415 kilo esrar maddesi ele geçirildiği, operasyonlarda gözaltına alınanlardan 46’sının cezaevinde olduğu, kimlikleri belirlenen 35 kişinin aranmasına ise devam edildiği kaydedildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı