Gündem Haberleri

  Zehir orada yetkili nerede

  Burak GEZEN- Fatih DALDAL/DHA
  04.10.2015 - 23:09 | Son Güncelleme:

  Tüm bölge köylere içme suyu sağlayan Bayramiç Barajı’ndaki zehirli atık adacıklarına, yerel ve genel basının, çevrecilerin ve bölge halkının tüm isyanına rağmen halen tek bir ilgili ya da yetkili el atmadı.

  ÇANAKKALE'nin Bayramiç ilçesine 5 kilometre mesafede, Kazdağları'nın eteklerinde, ilçenin içme suyu ve tarımsal sulama ihtiyacını karşılayan baraj havzasındaki zehirli madde içeren yüzlerce zirai ilaç kutusuyla ilgili hâlâ herhangi bir çalışma yapılmaması tepki çekti.

  Şubat ayında, kuvvetli lodoslarla Kazdağları'ndaki karların hızla erimesi sonucu bölgedeki meyve bahçeleri ile tarım arazilerinden yağmur sularıyla taşınan yüzlerce zirai ilaç kutusu, barajın belli bölgelerinde çok sayıda adacık oluşturdu. Yaz aylarında barajdaki su miktarı azalınca, geçen 27 Eylül'de, zehirli atık tehlikesinin boyutu daha net görüldü. Sonbahar yağmurlarıyla zehirli atıkların baraj suyuna karışacağı uyarısına rağmen; ne bakanlık ne valilik ne kaymakamlık harekete geçti.

  HERKES ‘SEYREDİYOR’

  Herkesin seyirci kaldığı bu süre içinde bölgede etkili yağmurlar da kendini gösterdi. Buna rağmen baraj havzasındaki atıklara dokunulmadı. Şimdi vatandaşlar, üzerlerinde, kullanıldıktan sonra kesilmesi, ezilmesi, yıkanması ve gömülmesi uyarısı bulunan zehirli zirai ilaç kutularının yetkililerce toplanarak prosedüre uygun bir şekilde imha edilip edilmeyeceğini merak ediyor.

  Etiketler: Çanakkale , Bayramiç , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı