Gündem Haberleri

  Zebari: Tek taraflı eylemlerden kaçının

  ANKA
  15.05.2008 - 11:04 | Son Güncelleme:

  Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Bağdat'ı ziyaret eden Türkiye’nin Irak Özel Temsilcisi Murat Özçelik ile görüşmesinde Irak’ın egemenliğine saygı gösterilmesine vurgu yaparken tek taraflı eylemlerden kaçınılmasını ve teröre karşı işbirliğini yapılmasını istedi. Özçelik’in de, Ankara’nın “işbirliği ve koordinasyona hazır olduğu”nu söylediği belirtildi.

  KYB’nin resmi sitesine göre, Zebari, Özçelik ile görüşmesinde hükümetin hukuk üstünlüğünü sağlamaya kararlı olduğunu belirtirken silahlı yasa dışı unsurlara izin verilmeyeceğini de bildirdi.

  Türk heyeti ile Kürt Bölgesel Yönetimi arasında yapılan görüşmeyi öven Zebari, bunun iki ülke arasındaki ilişkilerin iyileşmesine katkıda bulunacağını ifade etti.

  Hoşyar Zebari, Irak’ın egemenliğine saygı gösterilmesinin önemini vurgularken de “tek taraflı eylemlerden kaçınılması”nı, terörü yenmek için ortak hareket edilmesini de istedi.

  Görüşme sırasında ayrıca ikili ilişkilerin geliştirilmesi konuları üzerinde durulduğu, Basra’da Türk, Gaziantep’te de Irak Konsolosluğunun açılması konusunun ele alındığı belirtildi.

  Murat Özçelik de, Ankara’nın, güvenlik, istikrar ve iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin gelişmesine destek amacıyla “işbirliği ve koordinasyona hazır olduğu”nu söyledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı