Gündem Haberleri

  Zatürreeymiş

  Osman BEKLEYEN, Feyat ERDEMİR- Fahrettin GÖK- Gülay ÖZEK, (DHA)
  03.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sağlık Bakanlığı kuş gribi şüphesiyle getirildiği Van YYÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde hayatını kaybeden 14 yaşındaki Muhammet Ali Koçyiğit’in ölüm nedenini zatürree olarak açıkladı. Hastanede tedavi altındaki diğer 5 hastaya da zatürree teşhisi konuldu.

  AĞRI’nın Doğubeyazıt İlçesi’nden kuş gribi şüphesiyle Van YYÜ Tıp Fakültesi’ne getirilen 5’i çocuk 6 kişiden 14 yaşındaki Muhammet Ali Koçyiğit’in zatürreeden öldüğü açıklandı. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Turan Buzgan, hastalardan alınan örneklerin Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi’nde incelendiğini, kuş gribi veya herhangi bir grip virüsü bulunamadığını bildirdi. Buzgan, testler sonucu Koçyiğit’in "zatürree" nedeniyle vefat ettiğinin anlaşıldığını kaydetti. Merkezin Başkanı Turan Aslan da, "Hastalık ve ölüm, kuş gribinden değil. Nedenleri üzerinde araştırmalarımız sürüyor" diye konuştu./images/100/0x0/55eada4ff018fbb8f89adf4e

  KUŞ GRİBİ YOK

  Van YYÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç.Dr. Hüseyin Avni Şahin de, Muhammet Ali Koçyiğit’in ölüm nedeninin kuş gribi değil zatürree olduğunu açıklarken, diğer 5 kişiye de zatürree teşhisi konulduğunu söyledi. Şahin, "Hastaların şüpheye mahal vermeyecek şekilde net olarak kuş gribi olmadıkları belirlendi. Bölgede kuş gribi yoktur" dedi.

  BİRİ KRİTİK DURUMDA

  Hastanede tedavi altında bulunan 15 yaşındaki Fatma Koçyiğit’in durumunun kritik olduğunu ve hayati tehlikesinin bulunduğunu söyleyen Şahin, "Gerekli müdahaleler yapıldı. Ama bir olumlu gelişme yok" dedi. Diğer kardeşler 11 yaşındaki Hülya, 6 yaşındaki Ali Hasan ile 35 yaşındaki Semra Topçu ile 5 yaşındaki Yusuf Tunç’un tedavileri sürüyor.

  HEPATİT ÇIKTI

  Doğubeyazıt İlçesi’nden kuş gribi şüphesiyle Erzurum Atatürk Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Bölümü’ne gönderilen 2 yaşındaki Davut Polat’ta ise ilk bulgulara göre hepatit virüsü bulundu.

  ÇİÇEK: İŞGÜZARLIK

  Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, kuş gribi konusunda yapılan açıklamalarda dikkatli olunmasını istedi. Çiçek, "Bir kamu görevlisi, biraz da işgüzarlık olsun diye bir ihtimali gündeme getiriyor, o zaman da bütün dünyada Türkiye’de kuş gribi varmış gibi bir algılama meydana geliyor. ’Kuş gribi olabilir’ diyor; olabilirden, ’kuş gribi vardır’a geliyoruz. Beyanlara da dikkat etmek lazım gelir."

  Kuş gribi zatürreeyle seyrediyor

  Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Reşit Mıstık, kanatlı hayvanlarda görülen ve literatürdeki adı "Avian İnfluenza" olan hastalığın, hayvanlardan insanlara geçmesinin çok kolay olmadığını söyledi. Prof. Dr. Mıstık, şunları kaydetti:

  DİREKT TEMAS /images/100/0x0/55eada4ff018fbb8f89adf50

  "Dünyada şimdiye kadar 130 kişide kuş gribi hastalığı görüldü ve bunlardan 70’i öldü. Bu kişilerin çoğu da tavuk çiftliklerinde hayvanlarla direkt temas halindeydi. Kuş gribi hastalığı, insanlarda ani başlayan 38.5 derece üzeri yüksek ateş, burun tıkanıklığı ve akıntısı, eklem ve kas ağrısı, şiddetli halsizlik, yorgunluk gibi grip belirtilerine ek olarak solunum sıkıntısı şeklinde kendini gösterir. Kişinin çevresindeki hasta hayvanlarla yakın teması varsa, bu olgu, olası bir kuş gribi olgusu olarak kabul edilebilir."

  Kuş gribinin insanlarda zatürreyle seyrettiğini bildiren Prof. Dr. Mıstık, şöyle dedi: "Tavuk eti 70-80 derecede yarım saat pişirildiğinde içindeki mikroplar ölür. Bu şekilde hastalığın bulaşması olası değil. Tavuk eti yenmesinde de sakınca yok."

  Tavuk timleri işbaşında

  Doğubeyazıt İlçesi halkı, Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı ’Ölüm zatürreeden’ açıklaması ile rahat bir nefes aldı. Belediye Başkanı SHP’li Mukaddes Kubilay, ilçeyi kısmi karantinaya aldıklarını söyledi. Tarım İlçe Müdürlüğü’ne bağlı ekipler ile zabıta görevlileri, evleri tek tek dolaşarak kanatlı hayvan toplamayı sürdürdü.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı