Gündem Haberleri

  Zarurete dönüştürülmüş af

  Hürriyet Haber
  10.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Verkaya, partisinin ''zarurete dönüştürülmüş bir af çıkarma mecburiyetiyle karşı karşıya geldiğini'' belirterek, ''MHP, seçim öncesinde ve beyannamesinde af konusundan zerre kadar söz etmedi'' dedi.

  MHP İstanbul İl Başkanlığı'nca Topkapı Eresin Oteli'nde verilen iftar yemeğine katılan Verkaya, yaptığı konuşmada, af konusunun 2,5 yıldan beri Türkiye'nin gündeminde olduğunu hatırlattı ve bu konudaki süreci özetledi.

  Af konusunun konuşulmaya başlanmasından sonra kısa süre içinde af çıkarılması gerektiğini dile getiren Verkaya, ancak ortaya atıldıktan sonra çok uzun bir süre üzerinde konuşulan affa umut bağlayanların umutlarının beklentiye, beklentilerin sabırsızlığa ve bunların da ciddi psikolojik rahatsızlıklara dönüşmesinin göz ardı edildiğini söyledi.

  ''Af meselesinin söylenip yerine getirilmemesinin, yaşanabilecek ayıpların en büyüğü olduğunu'' ifade eden Verkaya, şöyle devam etti:

  ''57. hükümetin ortağı olan MHP, bu şekilde oluşturulmuş, zarurete dönüştürülmüş bir af çıkarma mecburiyetiyle karşı karşıya geldi. MHP, seçim öncesinde ve beyannamesinde af konusundan zerre kadar söz etmedi. Adalet reformundan bahsetti. MHP, Türkiye'nin topyekun bir adalet reformu ve sistemine ihtiyacının olduğunu her fırsatta söyledi.''

  ZAMAN AŞIMI KONUSU

  ''artla Salıverilme ve Cezaların Ertelenmesi Yasası''nın içerisinekonulmasını istedikleri konulardan birinin de ''zaman aşımı'' olduğunubelirten Verkaya, şunları söyledi:

  ''80 öncesi, bir suç ortamıdır. Bu ortam içerisinde suç işlemiş insanların birçoğu cezasını çekti, birçoğu da 1991 yılında çıkarılan 'Şartlı Salıverilme Yasası'ndan istifa ederek, topluma kazandırılmıştır. Ancak, bir kısım vatandaşlarımız o günkü şartlarda firar ettiler. Bunlar da bizim insanlarımız. Cezaevlerinde dışarı salmayı düşündüğümüz suçlular nasıl bizim insanımızsa, 20 yıldan beri firarda olanlar da bizim insanlarımız. Bunların da bu af yasasından istifade etmesini her zeminde dile getirdik. Ancak bu yasanın bir cezayasası değişikliği yasası olmadığı ve bu durumun daha sonra mutlaka yerine getirileceği noktasındaki genel kabulü gördükten sonra müzakerelerimizi sonlandırdık.''

  ''RAHŞAN HANIM'IN ARTIK ELLERİNİ ÇEKMESİ LAZIM''

  MHP İstanbul Milletvekili Ahmet Çakar da, Şartla Salıverme ve Erteleme Yasası'nın taslağını yapanların kendileri olmadığını, ancak altında imzalarının bulunduğunu, ''çünkü koalisyonun ortağı olduklarını'' ifade etti.

  Çakar, yasanın parlamentodan büyük bir çoğunlukla, ancak endişe ve üzüntüyle geçtiğini savunarak, şunları söyledi:

  ''Buna tabiri caizse üzüntü ve endişe kanunu da diyebiliriz. Ama üzüntü ve endişe kanununun bu hale gelmesini temin eden en büyük müsebbip, siyasi iktidara ortak olan 3 parti değil. Bunun bir tek müsebbibi var. Ama herhalde elinde sihirli değnek var ki, o şahıs da Rahşan Ecevit'tir. Niçin bunu böyle söylüyorum. Bu mahrem bir mesele değil, koalisyon adabını bozan bir mesele de değil, parlamentoya gölgede düşürmez.''

  Çakar, TBMM Genel Kurulu'na gelen yasa tasarısıyla ilgili olarak yapılan gündem dışı konuşmalar sırasında DSP Grubu adına konuşan bir milletvekilinin, ''Bu yasa tasarısı, DSP Genel Başkan Yardımcısı Rahşan Ecevit'in tasarısıdır'' dediğini belirtti. Çakar, ''Af yasasınıçıkarmak yetkisi yalnızca parlamentoya aittir. Ben buradan bir tavsiyede bulunmak istiyorum: Rahşan Hanım'ın, DSP'nin, parlamentonun ve hükümetin üzerinden artık ellerini çekmesi lazım'' diye konuştu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı