GeriGündem Zapatistaların kadın komutanı öldü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zapatistaların kadın komutanı öldü

Meksika'da demokrasi yürüyüşü başlatan Zapatistaların kadın komutanı ve kadın hakları savunucusu Komutan Ramona, uzun süreli böbrek rahatsızlığının ardından hayatını kaybetti.

Zapatista lideri Komutan Yardımcısı Marcos, yaptığı açıklamada, ”Dünya, kendisi için gerekli kadınlardan birini, Meksika, ihtiyacı olan savaşçı kadınlardan birini ve biz, kalbimizin bir parçasını kaybettik” dedi. Marcos, Ramona'nın cenazesi nedeniyle “Zapatur” denilen demokrasi yürüyüşünün Oventic kısmına katılımını iptal etti.

Meksika Devlet Başkanı Vicente Fox'un temsilcisi Luis H. Alvarez de, Ramona'nın ölümü nedeniyle taziye mesajı yayınladı.

Alvarez, mesajında şunları kaydetti: “Onun sesi, Meksika'nın en yoksullarının ve en kenardaki kadınların haklarına ilişkin kıymetli sözcükleri dile getirdi.”

Komutan Ramona için 2 günlük bir yas olacağı, cenazesinin yarın toprağa verileceği belirtildi.

Zapatista liderlerinin çoğu gibi Ramona'nın da 1959 doğumlu olduğuna inanılıyor ve kar maskeli kadının gerçek adı bilinmiyor. Ramona'nın hayatına ilişkin çok az bilgilerden birkaçı, onun Tzotzil yerlilerinden olduğu ve Ocak 1994 isyanı öncesi Zapatistalara katıldığı. Böbrek yetmezliği olan Ramona'ya internet üzerinden bir kampanya ile toplanan bağışlarla kardeşinin böbreği nakledilmişti. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle