Gündem Haberleri

  Zanlıları teslim et

  ANKARA
  04.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan, Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek’i adalete teslim etmesi için Genelkurmay’a üstü kapalı, “Orada zanlılar varsa bunlar hukuka teslim edilmelidir” çağrısında bulundu.

  Erdoğan, AK Parti grubunda konuyla ilgili şunları söyledi:

  * Hiçbir şeyin üzeri örtülmüyor, örtülemez de. Hiçbir şey karanlıkta kalmıyor, kalmayacak da. Bunu böyle bilelim. Ancak bu süreçte gerek hukuk sisteminin gerek kurumlarımızın bir hedef haline getirilmesini, acımasızca eleştirilmesini de son derece mahzurlu görüyorum. Hukuki süreç işlerken, birkaç zanlı üzerinden ülkemizin köklü kurumlarının, ülkemizin hukuk sisteminin yıpratılması asla doğru değildir. Hukuka da demokrasiye de ülkemize ve milletimize de bunlar yarar sağlamaz.
  Berati zimmet asıldır yanlış ortaya çıkmalıdır
  * Biz, suç sabit olmadıkça, ‘Sen suçlusun’ deme hakkına sahip değiliz. Büyüklerimizin ifade ettiği gibi ‘Berati zimmet asıldır.’ AK Parti olarak bu iddiaların peşini bırakmadık, bundan sonra da bırakmayacağız, adaletin tecellisi noktasında parti, iktidar olarak üzerimize düşeni, hukuk ve demokrasi çerçevesinde yerine getirmeye devam edeceğiz. Bütün yanlışlar ortaya çıkmalıdır ve süreç hakkaniyet içinde devam etmelidir.
  Yönetici makamındakiler tutucu davranmasın
  * Kim olursa olsun, nerede olursa olsun bunların ortaya çıkarılması lazım. Ama bunlar ortaya çıkarken kurumlar asla yıpratılmamalı, burada da hassas olmamız gerekir. Bu silahlı kuvvetlerimiz, bu güvenlik teşkilatlarımız, emniyet teşkilatımız için gereklidir. Bütün mesele nedir, oradaki zanlılar varsa bunların ortaya çıkarılması, bunların hukuka teslim edilmesidir. Burada da yönetici makamında olanların tutuculuk içine girmemesi gerekir. Rahatlıkla gelip yargıya bunları teslim etmelidir. Burada rahat olacağız.

  AB kravatı

  ERDOĞAN dün parti grubuna AB Dönem Başkanı İsveç’in tasarımı olan kravatla çıktı. AB geleneklerine göre dönem başkanlığı görevini yürüten her ülke bir kravat tasarlıyor. İsveç siyah fon üzerine İsveç bayrağının renkleri olan lacivert ve sarıyı kullandı.

  Şehit ailesi sabırlı olsun

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, grup toplantısında şehit aileleri ve gazilere de çağrıda bulundu, özetle şöyle dedi:

  * Hassas, istismara son derece açık bir süreçten geçiyoruz. Özellikle şehit ve gazi ailelerinin, ilgili sivil toplum örgütlerinin bu süreçte sabırlı, istismara karşı dikkatli olmalarını kendilerinden önemle rica ediyorum. Biz bu yola, şehit ailelerinin ‘artık akan kanı durdurun’ yakarışı üzerine çıktık.
  * Terör baronları, uyuşturucu baronları, silah tüccarları, çatışma tacirleri ellerini ovuşturuyorlar. Bunlar çatışmadan, gözyaşından, acılardan, şehitlerimizin kanından beslenen istismarcılar. Benim şehidimin annesi bu tahriklere boyun eğerse, işte o terör baronlarını sevindirir. Benim gazi kardeşim madalyasını yere atarsa, terör tacirlerini sevindirir. Herkese, her kesime sabır, sağduyu telkin ediyorum.
  * Bu bayrağa sarılı tabutlar gelmeye devam mı etsin, bu kan devam mı etsin? Bunun bedelini o yavrular ödemeye devam mı etsin? O dul kadınlarımız aynı şekilde beklemeye devam mı etsin? Bunu mu isteyelim, arzu edelim? Ha, MHP dağa çıkacakmış, buyursun dağa çıksın. Kimse onu engellemiyor zaten. Ama bizim dağa çıkma derdimiz yok. Dağda olanlar bellidir. Biz terör örgütleriyle mücadelemizi sonuna kadar, yılmadan sürdüreceğiz.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı