Gündem Haberleri

  Zanlılar sandık başında yakalandı

  Hürriyet Haber
  22.07.2007 - 16:46 | Son Güncelleme:

  Türkiye'nin 60'ıncı hükümetini seçeceği 23. Dönem Milletvekili Seçimleri ufak tefek olaylar dışında genelde sakin geçiyor. Bazı bölgelerde sahte oy kullanmaya çalışanlar gözaltına alınırken, çeşitli suçlardan aranan zanlılar da sandık başında polis tarafından yakalandı.

  Aydın'da Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube ve İnfaz Büro Amirliği ekipleri, oy verme işleminin başladığı sabah saat 08.00'de, sandık başlarında polis görevlendirdi. Oy kullanmaya gelip kimlik ibrazında bulunan kişilerin kayıtlarını kendi  kayıtlarıyla karşılaştıran emniyet yetkilileri, hırsızlık, adam  yaralama, gasp başta olmak üzere çeşitli suçlardan aranan yaklaşık 15 zanlıyı oylarını kullandıktan sonra bulundukları yerden çıkışlarında  gözaltına aldı.

  Sivas'ta da çeşitli suçlardan aranan yaklaşık 30 kişi, oy kullanmak için  sandık başına gittiklerinde daha önceden burada önlem alarak kendilerini bekleyen sivil polis ekiplerince gözaltına alındı.

  Milletvekili seçimlerini fırsat  bilen Sivas Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, çeşitli  suçlardan haklarında yakalama emri bulunan bazı kişilerin oy kullandığı  yerleri önceden tespit etti. Bu kişilerin oy kullanacağı okullarda ve sandıklarda önlem alan sivil  polisler, haklarında arama emri bulunan zanlıları gözaltına aldı.Polis yetkilileri, yakalama emri bulunan yaklaşık 30 kişinin oy  kullanmak için gittikleri okullarda, oy verme işlemini yerine  getirdikten sonra gözaltına alındığını bildirdiler.

  SAHTE PUSULA İLE OY KULLANMAYA GÖZALTI

  Erzurum’da önceden buldukları bir oy pusulasını fotokopi ile çoğaltan ve Demokratik Toplum Partisi’nin desteklediği Bağımsız Milletvekili adayı Bedri Fırat’a oy verilmesini isteyen iki kişi polis tarafından gözaltına alındı.

  Telsizler Mahallesi’ndeki Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu’nda oylarını kullandıktan sonra, oy kullanmaya gelen vatandaşları “Oyunuzu DTP’li Bedri Fırat’a verin’ diye etkilemeye çalışan amca çocukları K. A. (20) ile A. A. (21) sandık görevlileri tarafından farkedildi. Okula çağrılan polislerin gözaltına aldığı zanlıların üst aramasında, nereden buldukları belirlenemeyen ve fotokopiyle çoğaltılan, bağımsız aday Fırat'a evet mührü basılmış 2 oy pusulası çıktı.

  Zanlı K.A. ve A.A. emniyette verdikleri ifadede, “Oyumuzu kulandık ve Bedri Fırat'a verdik. Cep telefonuyla oy pusulasının fotoğrafını çekip, fotokopide çoğalttık” dedi.

  Muş'un Bulanık ilçesinde de eşinin yerine oy  kullanmak isteyen bir kişi gözaltına alındı. Okur yazar olmayan eşine yardım etmek istediğini ifade eden K.K'nin, yarın mahkemeye çıkarılacağı bildirildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı