Gündem Haberleri

  Zana İngiliz Parlamentosu'nda konuştu

  Aynur TATTERSALL/LONDRA, (DHA)
  20.05.2008 - 09:44 | Son Güncelleme:

  Eski DEP milletvekili Leyla Zana, İngiliz Parlamentosu’nda düzenlenen ‘Türkiye, Kürtler ve Avrupa Birliği’ konulu toplantıda konuşma yaptı. Zana, Kürtlere birlik beraberlik çağrısında bulunarak, Avrupa devletlerine güvenmemelerini istedi. Konuşmasını Kürtçe yapan Zana’nın bölücübaşı Abdullah Öcalan için ‘sayın’ ifadesini kullanması dikkat çekti.

  Bazı temaslarda bulunmak üzere İngiltere’nin başkenti Londra’ya gelen Leyla Zana, Avam Kamarası’nda, Kürtlerin içinde bulunduğu son durum ile ilgili bir konuşma yaptı. İngiliz milletvekillerinin davetiyle katıldığı ‘Türkiye, Kürtler ve Avrupa Birliği’ konulu toplantıda konuşan Zana, Kürtlere sırtlarını Avrupa’ya dayamamaları çağrısı yaptı.

  Konuşmasına “Anayasal bir oylama yapalım, Kürtçe mi Türkçe mi konuşmamı istiyorsunuz?” diye sorarak başlayan Zana, toplantıya katılan çoğunluğun ‘Kürtçe’ demesine karşılık toplantının tümünde konuşmasını Kürtçe yaptı.

  İngiliz Partamentosu’nun Grand Committee Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya, Leyla Zana’nın yanısıra insan hakları alanındaki mücadeleleri ile tanınan Baroness Frances D’Souza, Lord Hylton, Lord Rea ve İnsan Hakları Projesi Başkanı Kerim Yıldız katıldı. Toplantıda konuşan İngiliz milletvekilleri, Türkiye’nin Irak’taki operasyonu ve Türkiye’deki Kürtlerin yaşadığı son durumu değerlendirdi.

  Zana, Türkiye’de yaşanan son siyasal gelişmelerden bahsettiği konuşmasında, özellikle Avrupa Birliği yolunda olan Türkiye’nin ülkedeki düşünce özgürlüğü sorununu halletmeden Avrupa Birliği’ne kabulünün mümkün olmayacağını öne sürdü.

  Kürtlerin, Avrupalı ülkelere inanarak hata ettiğini söyleyen Zana, “Kişisel çıkarların peşinde koşmamalıyız, birlik olmalıyız” şeklinde konuştu. “Türkiye’de Anayasa değişmez ise isteklerimize asla kavuşamayız” diyen Zana, tarihte ilk kez Türk halkı ve Kürt halkının çıkarlarının çakıştığını iddia etti. Kürtlerin aşırı dışa bağımlı hale geldiğini söyleyen Zana, Kürtlerin bulundukları ülkelere çok güvenmesinin bir hata olduğunu öne sürdü.

  Konuşmasında, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’a ’Sayın Öcalan’ diye hitap eden Zana, bölücübaşı Öcalan’ın 1999’da bir süreç başlattığını, Türk halkına büyük bir fırsat verdiğini, Kürtlerle oturulup konuşulması gerektiğini ama kimsenin Öcalan’ı dinleyip bu diyaloga yanaşmadığını söyledi.

  Toplantıyı, Zana’nın serbest bırakılması nedeniyle bir zafer kutlaması olarak değerlendiren İngiliz milletvekilleri, İngiliz hükümetine Kürt sorunu konusunda Türkiye’ye baskı yapması için verdikleri mücadeleyi sürdüreceklerini söylediler.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı