Gündem Haberleri

  Zana, Dicle ve Sadak oy kullanamayacak

  Ferit ASLAN/DİYARBAKIR, (DHA)
  21.07.2007 - 16:19 | Son Güncelleme:

  KAPATILAN Demokrasi Partisi (DEP) eski milletvekilleri Leyla Zana, Hatip Dicle ve Selim Sadak’ın yarın yapılacak seçimde oy kulanamayacakları belirtildi.

  DEP’li 3 eski milletvekilinin yargılandıkları davada kamu hakları iade edilmediği için seçme ve seçilme hakkından yoksun oldukları vurgulandı.

  Aralarında son iki gündür DTP’nin desteklediği bağımsız milletvekili adaylarının mitinglerinde yaptığı çıkışlarla gündeme gelen DEP eski milletvekili Leyla Zana’nında bulunduğu DEP milletvekillerinin yarın yapılacak seçimlerde oy kullanamayacakları açıklandı. Leyla Zana, Hatip Dicle ve Selim Sadak’ın yargılandıkları ve 10 yıldan fazla hapis yattıkları davada kamu haklarını alamadıkları için oy kullanamayacakları belirtildi.

  Bu 3 kişi aynı gerekçeyle 22 Temmuz'daki genel seçimlerde milletvekili adayı da olamamıştı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, DTP’nin (Demokratik Toplum Partisi) kurucuları ve Parti Meclisi Üyeleri arasında yer alan eski DEP’lilerin adli sicil kaydı bulunduğu gerekçesiyle parti üyesi olamayacaklarını, bu nedenle üyeliklerinin düşürülmesini istemişti. Buna rağmen Hatip Dicle Diyarbakır’dan, Selim Sadak ve Orhan Doğan Şırnak’tan DTP’nin desteklediği adaylar olarak gösterilmiş, ancak Yüksek Seçim Kurulu bunların adaylıklarını reddetmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı