Gündem Haberleri

  Zamlara ve TOKİ’ye kızan müteahhitler iş bırakacak

  Hürriyet Haber
  18.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başta demir-çelik olmak üzere fiyat artışlarına ve ve Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) yarattığı haksız rekabete kızan Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu (TMF) "iş bırakma" eylemi yapacak.

  TMF’nin dün yapılan genel kurulunda, açık oylamayla 1-15 Haziran tarihleri arasında yapımı acil olan işler dışında "iş bırakma" kararı alındı.

  Sektör bunalım yaşıyor

  Türkiye’nin önemli lokomotif sektörlerinden inşaatın sıkıntılı günler yaşadığını söyleyen TMSF Genel Başkan Vekili Tahir Tellioğlu, "İnşaat girdilerinden demir-çelik ürünlerinde yaşanan yüzde 100’ün üzerindeki artış ile diğer girdilerde yaşanan yüzde 50’in üzerindeki artış nedeniyle sektör bir bunalım yaşamaktadır" dedi. Demir-çelik ürünlerindeki fiyat artışının sektörü ciddi manada sıkıntıya soktuğuna dikkat çeken Tellioğlu, ancak Türkiye için stratejik inşaat sektörünün bu sorununun bugüne kadar ne hükümetin ne de muhalefetin gündeminde olmadığını söyledi.

  TOKİ lüks konut üretiyor

  Sektörün öncelikli sorunlarını başında "her önüne gelenin yapabildiği bir faaliyet alanı olmasının" geldiğini ifade eden Tellioğlu, diğer sorunları, "etkin ve verimli bir yapı denetim yasasının olmaması, bürokratik işlemlerin uzunluğu" olarak sıraladı. TOKİ’nin sosyal nitelikli konut üretmesine karşı olmadıklarını, bunun anayasal bir zorunluluk olduğunu ifade eden Tellioğlu, "TOKİ 500 bine yakın konut üreteceğini söylüyor. Bunların çoğunluğu orta ve üst gelir grubuna yönelik konutlar. Alt gelir grubuna daha daha az üretiyor. Hatta hiç üretilmiyor, sembolik olarak üretiliyor" dedi. ATO Başkan Yardımcısı Salih Bezci de sektörün bu şartlarda TOKİ ile mücadele edemeyeceğini ifade ederek, "TOKİ ile mücadele etmemiz zor. TOKİ yapı denetim ve belediye harcı vermiyor. Niye TOKİ’ye yok, bize var" diye konuştu.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı