Gündem Haberleri

  Zamanla birbirimize alışacağız

  Hürriyet Haber
  30.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Bülent Ecevit, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) nedeniyle Başbakanlık ile Çankaya Köşkü arasında yaşanan krizlerin zamanla çözüleceğini söyledi. Ecevit, ‘‘Diyalogla bu sorunları çözebileceğimize inanıyoruz. Zamanla birbirimize alışacağız’’ dedi.

  Başbakan Ecevit, dün akşam CNN Türk'te Taha Akyol'un sunduğu ‘Eğrisi Doğrusu’ adlı programa konuk oldu. Programda, Cumhurbaşkanı Sezer ile hükümet arasında yaşanan KHK krizi ele alındı. Başbakan Ecevit, Akyol'un sorusu üzerine, Sezer'le hukuki konuları tartışmaya niyeti olmadığını belirterek, ‘‘KHK ile ilgili elbette bir Cumhurbaşkanı ile Bakanlar Kurulu arasında bazı sorunlar yaşanabilir. Önemli olan böyle bir anlaşmazlık noktasında üzerinde mutabık kalacak bir çözüm bulabilmek. Bu çözüm de; bize göre, Anayasa Mahkemesi'dir’’ diye konuştu.

  Sezer'in hukuk otoritesi olması nedeniyle siyasi konularda da kesin kararlar aldığını belirten Ecevit, ‘‘Biz diyalog yoluyla bu sorunları daha siyasete uygun şekilde çözebileceğimize inanıyoruz. Çalışma yaşamı içinde birbirimizi yeni tanıyoruz. Zamanla birbirimize alışacağız. Alışmak mecburiyetindeyiz’’ diye konuştu.

  Başbakan Ecevit, Taha Akyol'un ‘‘Hükümette, Cumhurbaşkanı'nın istifa etmesi konusunda bir eğilim var mı?’’ sorusu üzerine de ‘‘Hayır. Sezer 7 yıl, Türkiye Cumhuriyeti'nin başkanıdır. Bunun tartışılması mümkün değildir, böyle bir şey de yoktur’’ yanıtını verdi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı