Gündem Haberleri

  Zamanaşımını yargı bilir, hükümet değil

  Ümit ÇETİN / ERZURUM
  08.01.2011 - 00:25 | Son Güncelleme:

  Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, tahliye kararlarıyla ilgili eleştirilere, “Türkiye’de her tartışmanın merkezine hükümeti getirtip oturtuyorlar. Zamanaşımını bilecek olan yargıdır, hükümet değildir. Onlardan talep gelirse hükümet değerlendirir” yanıtını verdi.

  BAKANLARIN JET-SKİ KEYFİ / Foto Galeri

  Hükümet nereden bilecek

  Çiçek, Palandöken Dağı’nda, Türkiye Kayak Federasyonu’na ait kar motoruyla kısa bir süre gezdi. Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çiçek, şöyle konuştu:

  Şimdi deniliyor ki, bazı dosyalarla ilgili zamanaşımı vardı. Bu bilinmiyor muydu? Bilmesi gereken olarak hükümet gösteriliyor. Dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde, hangi dosyanın zamanaşımına ne zaman uğrayacağı, temyiz mahkemesinde veya mahkemelerde davanın zamanaşımının ne zaman dolacağı, bu tahliyelere mesnet teşkil eden 102’nci madde açısından sürenin ne zaman dolacağını hükümet bilmez.

  Talep olursa

  Hiçbir makam bilmez. Bilebilecek olan yargı mercileridir. Onlar bilecekler. Eğer onlardan bir talep gelirse sürenin uzatılması noktasında siyaset kurumu onu değerlendirir. Halbuki, şimdi ‘işin bu noktaya geleceğini neredeyse hükümet bilmiyor mu?’ dercesine hükümete başka sebeplerle karşı olanlar, hemen bunun üzerinden bir siyasi tartışmayı başlatıyorlar.

  Şahsa göre olmaz

  Bazıları açısından, ‘niye 2 yıl içeride tutuldu’, bazıları açısından ‘10 yıllık süre az.’ Şimdi bu tür değerlendirmeler, sağlıklı değerlendirmeler olmaz. Şahısları hesaba katarak değerlendirme yapmak hukukta doğru bir şey değildir. Zaten Yargıtay’ın, başka yerlerde adliyelerin önündeki heykellere de bakarsanız, teraziyi elinde tutanın gözü kapalıdır.

  Hayatımın en kolay kupası

  BAŞBAKAN Yardımcısı Cemil Çiçek ve Devlet Bakanı Faruk Nafız Özak, Kayak Federasyonu tarafından yeni alınan ve Dünya Üniversiteler Kış Oyunları süresince kullanılacak, 20 karüstü araç ile 30 kar motosikletinin hizmete alınma törenine katıldı. Bakan Özak ve Bakan Çiçek, önce Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık’ın yardımıyla kıyafet değiştirdi. Daha sonra Başkan Ayık’tan, motosikletin nasıl kullanılacağını dinledi. Direksiyona oturan Bakan Çiçek, arkasına Özer Ayık’ı alırken, Bakan Özak, Kayak Kulübü Başkanı Mustafa Enfendioğlu’nun kullandığı araca bindi. Çiçek, Palandöken’de kısa bir tur attıktan sonra kar motosikletini ilk kez kullandığını söyledi. Bakan Özak’ın elinden ödül alan Başbakan Yardımcısı Çiçek, “Hayatımın en kolay kupasını aldım” diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı