Gündem Haberleri

  Zalimlere okkalı şamar

  ANKARA
  14.12.2017 - 22:02 | Son Güncelleme:

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Kudüs’le ilgili kararlarının umut ve memnuniyet verici olduğunu belirterek beş öneri sıraladı. Bahçeli, İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi sonunda alınan kararlarla ilgili dün yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

  KUMPAS DEŞİFRE EDİLDİ

  “Zirvede ABD-İsrail kumpasının tüm yönleri deşifre edilmiş, Kudüs’ü tasallut altına almak için devreye giren Siyonist emellere tesir düzeyi yüksek tepki gösterilmiştir. Ayrıca başkenti Doğu Kudüs olan egemen ve bağımsız Filistin devletinin teyidiyle birlikte dünyaya tanınması yönünde çağrıda bulunulması zalimlere okkalı bir şamar, muazzam bir cevaptır. MHP’nin ısrarla savunduğu, İstanbul Zirvesi’nde ilanının yapılmasını gerekli gördüğü teklif ve düşüncesi de bu yöndedir.

  SİNSİLİKLER GÖZDEN KAÇMADI

  Kudüs davasının tavsaması, ağırdan alınması, hatta zamana yayılarak İsrail’in denetim ve kontrolüne girmesi konusunda perde gerisinde Siyonizmle işbirliği yapan, küresel planlara kuryelikten nemalanan haramzadelere Türk-İslam dünyası haddini bildirecek muktedirliğe ziyadesiyle sahiptir. İsrail’e gizli gizli el sallayan, avuç açan, çıkar uman; ABD’ye uysal görünüp uyduluğuna talip olan bir kısım ülkelerin meşruiyet ve inandırıcılığı da elbette kalmamıştır.

  GENEL KURUL’A TAŞINMALI

  Önümüzdeki zorlu süreçte, Kudüs komplosu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden ziyade Genel Kurul’a taşınmalı ve tüm ülkeler için bağlayıcı olacak adil bir kararın alınması temin edilmelidir. Türkiye’nin Kudüs Başkonsolosluğu resmen Büyükelçilik seviyesine çıkarılmalıdır. Bu çerçevede İslam İşbirliği Teşkilatı’nın kararına binaen diplomatik misyonumuz Doğu Kudüs’te Büyükelçilik olarak belirlenmelidir. Buna 57 İslam ülkesi aynısıyla iştirak etmelidir.

  TEMSİLCİLİKLER KUDÜS’E

  2019’da Gambiya’da yapılacak 14. İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Toplantısı’na kadar, İslam ülkelerinin diplomatik temsilciliklerini Doğu Kudüs’e taşımaları konusunda kararlı adımlar atılmalıdır. Kudüs, bir emlak patronun pervasızlıklarına teslim edilmeyecektir. Filistin egemen, bağımsız, bağlantısız, başkenti Doğu Kudüs olan bir devlet olarak varlığını tescil ettirecektir. Kudüs kaybederse Ankara kaybedecektir.” 

  ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR TELEFONU

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı arayarak, İstanbul’da toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı’nda alınan “Doğu Kudüs, Filistin’in başkentidir” ve “ABD Başkanı Trump’ın Kudüs kararı Filistin halkının haklarına saldırıdır” kararlarının arkasında olduklarını vurguladı. Bahçeli hem Meclis’te üç partinin imzasıyla yayımlanan ortak bildiri hem de İslam İşbirliği Teşkilatı’nda alınan kararlardan ötürü dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla arayarak teşekkür etti. Bahçeli, Erdoğan’a, “hükümetin ABD’nin Kudüs kararının ardından izlediği politikanın arkasında olduğunu” iletti. Bahçeli, ‘bölgede kontrolün İsrail’e bırakılmaması’ gerektiğini de vurguladı. Bahçeli, geçen hafta sonu Antalya’daki belediye başkanları toplantısında da barış ve istikrar için 1967 sınırları dahilinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız ve egemen bir Filistin devletinin kurulması gerektiğini söylemişti. MHP Lideri, İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesinde Doğu Kudüs’ün Filistin’in başkenti olarak ilan edilmesini önermişti. (Umut ERDEM/ANKARA)

  Etiketler: gazetehaberleri , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı