Gündem Haberleri

  Zafer Baykal’ın

  Hürriyet Haber
  24.10.2003 - 01:52 | Son Güncelleme:

  CHP Lideri Deniz Baykal, 30. Büyük Kurultay'ın da galibi oldu. Kurultaya ezici ağırlığını koyan ve istediği tüzük değişiklikleri tek tek geçen Baykal'ın CHP genel başkanlığı önünde engel kalmadı.

  CHP'nin 30. Olağan Genel Kurulu'na muhalefetin ‘‘antidemokratik’’ diye nitelediği tüzük değişiklikleri damgasını vurdu. Parti Meclisi'nin blok listeyle yapılması ve genel başkanın delegelerin yüzde 20'sinin imzasıyla başvurmasını öngören düzenleme 265 ret oyuna karşı 964 gibi bir ezici çoğunlukla kabul edildi. Genel başkan adaylarından Erol Tuncer, tüzük oylamasının Baykal lehine sonuçlanması üzerine adaylıktan çekildiğini açıkladı. Diğer adaylar Cemal Özdemir ile Bedri Baykam da yeni tüzükteki yüzde 20 barajına takılınca Baykal yarışta tek başına kaldı. Geceyarısını geçtikten sonra genel başkanlık seçimi için hazırlanan sandıklarda oy verme işlemi sabahın ilk saatlerine sarkarken kurultaya ezici ağırlığını koyan Baykal'ın CHP genel başkanlığı önünde engel kalmadı.

  6. MADDEYE 5 SAAT

  CHP Genel Kurulu dün Atatürk Spor Salonu'nda saat 11.00'de başladı. Kurultayın ana gündemi haline dönüşen tüzük oylaması hareketli anlar yaşanmasına neden oldu. Divan Başkanı Abdullah Emre İleri'nin kabul edenler ve kabul etmeyenler şeklinde işari oyla yaptığı tüzük oylamasında kritik olan blok listeyle ilgili değişikliğin oylanmasında tartışmalar çıktı. Bunun üzerine bu maddenin ad okunarak kabul veya ret şeklinde oylanması kararlaştırıldı. 6. madde üzerinde 1300 delegenin adı tek tek okunarak oyları tespit edildi. Tam beş saat süren oylama sonunda Baykal'ın önerisi 265 ret oyuna karşı 964 gibi bir ezici çoğunlukla kabul edildi. Üç delege de çekimser kaldı.

  BAYKAL YUHALANDI

  Bu oylama sırasında Baykal, adı okunduğunda kabul oyu kullanınca bir grup izleyici tarafından yuhalandı. Bu sırada Divan Başkanı İleri, devreye girerek, ‘‘Genel Başkan'a yuh çeken önce ahlaktan yoksundur, CHP'liliğinden de şüphe ederim’’ diyerek, yuh çeken izleyicileri tersledi. Kemal Derviş'in kabul oyu kullanması üzerine de bazı izleyicilerin ıslıkla protestoda bulunduğu görüldü.

  Tüzük değişikliği için 175 milletvekilinden toplam 18'i ret oyu kullandı.

  RETÇİ MİLLETVEKİLLERİ

  Ret veren milletvekilleri şunlar:

  Mustafa Gazalcı, Ahmet Güryüz Ketenci, Nurettin Sözen, Berhan Şimşek, Mustafa Sayar, Muzaffer Kurtulmuşoğlu, Abdülkadir Ateş, Hasan Fehmi Güneş, Ali Topuz, Muharrem Toprak, Mehmet Yıldırım, Muharrem Eskiyapan, Sefa Sirmen, Sıdıka Aydoğan, Muharrem Doğan, Vedat Melik, Turan Tüysüz, Mehmet Nuri Saygun.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı