Gündem Haberleri

  Zachau: Türkiye gelecek 2 yılda zorluk yaşayabilir

  Hürriyet Haber
  06.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau, "Önümüzdeki iki yıl Türkiye için bazı zorluklar arz edebilir. Büyüme geçmişte olduğu kadar yüksek olmayabilir. Türkiye iyi politikalar sürdürdüğü sürece, bu zorlukları kolaylıkla yönetebilir" dedi.

  DÜNYA Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) International tarafından düzenlenen, "Uluslararası Finans Kurumlarının Kredi ve İhale Olanakları ve Özel Sektör Programları" seminerinde yaptığı konuşmada, 10 gün önce Ankara’da yeni bir ülke ortaklık strateji programı ortaya koyduklarını hatırlatarak, programın Türkiye’nin kendi 9’uncu kalkınma programına uygun ve Türkiye’nin bilgi toplumu, rekabetçi, istikrarlı büyüyen ve çok sayıda insan arasında refahın eşit paylaşılmasını amaçlayan bir program olduğunu söyledi.

  İki yıl zor olabilir

  Türkiye’nin 2002’den bu yana çok önemli bir gelişme kaydettiğini ifade eden Zachau, Türkiye’nin küresel gelişmelerden etkilenmeye başladığını, küresel pazarların sonuçlarının Türkiye’yi etkiler duruma geldiğini belirterek, günümüzde Türkiye’nin, yıllar önceki durumundan çok daha sağlam olduğunu, ekonomik ve mali eğilimlere daha iyi karşı koyabildiğini vurguladı.

  Dikkatli olalım

  Türk bankalarının mali durumunun varlık ve likidite durumunun başka ülkelere göre çok daha iyi olduğunu dile getiren Zachau, "Önümüzdeki yıl, belki iki yıl Türkiye için bazı zorluklar arz edebilir. Büyüme geçmişte olduğu kadar yüksek olmayabilir ama şundan da eminim ki Türkiye iyi politikalar sürdürdüğü sürece, bu zorlukları hem yönetebilir, hem karşılayabilir" şeklinde konuştu.

  Zachau, Türkiye’nin önümüzdeki 1-2 yıl düşük büyüme olsa bile güçlü büyümeyi nasıl tutturacağı konusuna ilişkin olarak, makroekonomik yönetimin dikkatli olmasının önemli olduğunu vurguladı.

  Krediler sıkıntılı

  Konuşmasında krediye erişim konusuna da değinen Zachau, Türkiye’deki bankaların özel sektöre kredi vermesi açısından kredinin kısıtlayıcı bir engel olmadığını ifade ederek, küresel ekonomik gelişmeler olumlu olmadığı için kredilerin önümüzdeki iki yıl özellikle orta ölçekli işletmeler için daha fazla sıkıntı yaratabileceğini kaydetti.

  İstihdam konusuna ilişkin olarak da Zachau, Türkiye’de istihdamın Avrupa Birliği’nda (AB) olduğundan daha düşük olduğunu, hükümetin yeni bir reform paketi ile istihdam ortamını geliştirmeyi amaçladığını anımsatarak, Türkiye’de kısa süreli istihdam, gençlerin ve kadınların istihdam edilmesi ve istihdam maliyetleri konularında eksiklerin bulunduğunu kaydetti.

  Ek kaynak verimli kullanılırsa sorun yok

  DÜNYA Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau, Türkiye’nin son yıllarda hiçbir ülkenin vermediği kadar faiz dışı fazla (FDF) verdiğini vurgulayarak, bu yıl ve gelecek yılların FDF hedeflerinde yapılan aşağı yönlü revizyonlardan sonra dahi FDF hedefinin çok önemli boyutta olduğunu söyledi. Zachau, "Revizyondan kaynaklanacak ek kaynağın nereye kullanılacağı önemli. Hükümet, bu kaynağı Güneydoğu Anadolu Bölgesi için kullanacağını açıkladı. Bu kaynak verimli şekilde kullanıldığı sürece geri dönüşü de olumlu olacaktır" dedi.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı