Gündem Haberleri

  Z.K’ya kürtaj izni verildi

  Engin ÖZMEN / DHA
  13.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tecavüze uğradığı iddia edilen ve 14 haftalık hamile olduğu ortaya çıkan 14 yaşındaki sağır ve dilsiz Z.K.’nin kürtaj olmasına mahkemeden izin çıktı.

  Edirne’de 3 Eylül Pazartesi günü burnundan kan geldiği için annesi Semra K. tarafından Edirne Tıp Fakültesi Hastanesi’ne götürülen Z.K.’nin, sağlık kontrolünde hamile olduğu belirlenince soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında Z.K.’nin annesi Semra K., babası A.K. ve ağabeyi A.K.’nin aralarında bulunduğu 13 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerden, arasında Z.K.’nin 17 yaşındaki ağabeyinin de bulunduğu 7 kişi önceki gün tutuklandı. Soruşturmayı yürüten savcının talimatı ile Z.K.’nin kimden hamile kaldığının saptanması için tutuklular önceki gece Edirne Kapalı Cezaevi’nden Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne götürülerek DNA örnekleri alındı.

  Savcının talebi üzerine, Edirne 2’nci Sulh Hukuk Mahkemesi’nde dün anne Semra K., baba A.K. ve mağdur Z.K.’nin ifadeleri alındı. Mahkeme hâkimi soruşturma dosyasını inceleyerek Z.K.’nin 14 haftalık olan hamileliğinin sona erdirilmesine karar verdi. Edirne Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Z.K. ve ondan küçük 3 kardeşini daha devlet korumasına aldı.

  Doğurganlığa devlet güvencesi geliyor

  ANAYASA çalışması yapan komisyonda “sağlık hakkı” maddesi yazıldı. Hükme göre kadınlar üreme ve doğurganlıkta sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanacak. Anlaşılan madde şöyle: “Herkesin sağlık hakkı vardır. Hiç kimse temel sağlık hizmetlerinden yoksun bırakılamaz. Devlet herkesin temel sağlık hizmetlerinden yararlanmasını güvence altına alır. Kadınların üreme ve doğurganlık hakları güvence altına alınmıştır. Üreme ve doğurganlık hakkı konusunda ücretsiz sağlık hizmetinden yararlanılır.” - Bülent SARIOĞLU/ANKARA

  Her gün bir çocuk anne

  DİYARBAKIR Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde 2010 yılında 573, 2011 yılında 520, bu yılın ilk 8 ayında ise 193 olmak üzere 18 yaş altındaki toplam 1286 çocuk anne oldu. Yılda yaklaşık 20 bin doğumun gerçekleştiği hastanede, 13 yaşında 20 çocuk doğum yaptı. Diyarbakır Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde görevli Operatör Dr. Yunus Çavuş, hastanelerinde hemen her gün küçük yaşta bir annenin doğumunun yapıldığını, küçük yaşta doğumların daha çok kırsal bölgeden geldiğini anlattı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı