Gündem Haberleri

  Yüzyılın sel felaketi

  Hürriyet Haber
  11.06.2013 - 15:32 | Son Güncelleme:

  Avrupa yaklaşık bir haftadır sel felaketi ile mücadele ediyor. Özellikle Orta Avrupa’yı etkisi altına alan felakette şu ana kadar 20 kişi hayatını kaybetti.

  Selden en çok etkilenen ülke Almanya olurken, Avusturya, Macaristan, Polonya, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti de yoğun yağışlardan nasibini aldı. Sırbistan sınırları içindeki özerk bölge Voyvodina'da ise hortum meydana geldi.

  "Yüzyılın sel felaketi" olarak nitelendirilen sellerde, Almanya genelinde en az 7 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi ise kayıp.

  Saksonya-Anhalt eyaletinde Stendal bölgesindeki Fischbeck kasabası yakınlarında sele karşı oluşturulan setin hasar görmesi nedeniyle bölge su altında kaldı. Çevrede yaşayan yaklaşık 3 bin kişiye evlerini terk etmeleri çağrısı yapıldı.

  Ülkenin kuzeyinde bulunan Schleswig-Holstein eyaletinin Lauenburg yakınlarında Elbe Nehri'nde su seviyesi 9 metreyi aştı. Nehrin taşması nedeniyle şimdiye kadar 23 bin kişi evlerinden tahliye edildi.

  Elbe Nehri’ndeki yüksek su seviyesi nedeniyle özellikle ülkenin kuzeyinde sel tehlikesinin devam ettiği kaydedildi.

  Elbe’nin Magdeburg kesimlerinde ise su seviyesinin az da olsa düştüğü, ancak sel tehlikesinin devam ettiği belirtildi. Magdeburg Büyükşehir Belediye Başkanı Lutz Trümper, halktan paniğe kapılmamalarını ve sakin olmalarını istedi.

  Güneyde selin çekildiği bölgelerde ise temizlik çalışmaları devam ediyor.

  Ren Nehri'nde suyun yavaş yavaş çekildiği ve gemi seferlerinin kısmen başlamasına izin verildiği bildirildi.

  Özellikle Almanya'nın doğu ve güneyinde etkili olan yağışların neden olduğu felaket nedeniyle bölgede görev yapan asker sayısı artırılırken, selden etkilenenler, spor salonları ile çevredeki yurt ve misafirhanelere yerleştirilmeye devam ediyor.

  Yetkililer, vatandaşların evlerine ne zaman dönebilecekleri konusunda bir tahminde bulunmanın zor olduğunu ifade etti.

  Merkel, Brandenburg eyaletinin Başbakanı Mathias Platzeck ile Wittenberg kentini ziyaret etti. Helikopterle bölgeyi inceleyen Merkel, yetkililerden bilgi aldı. Sele karşı mücadele eden yardım ekiplerinin çalışmalarını öven Merkel, selin milyarlarca euro zarara yol açtığını belirtti.

  Hükümetin, selden etkilenenleri yalnız bırakmayacağını yineleyen Merkel, bürokrasi engeli olmadan acil yardım yapılacağını tekrarladı.

   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı