GeriGündem Yüzyılın kemancısı anısına
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yüzyılın kemancısı anısına

Geçtiğimiz günlerde vefat eden, çağımızın dâhi kemancısı Yehudi Menuhin, bugün Borusan Kültür ve Sanat Merkezi’nde ünlü kemancımız Cihat Aşkın’ın da katılacağı bir etkinlikle anılıyor.

Borusan Kültür ve Sanat Merkezi, geçen hafta yaşamını yitiren çağımızın dâhi keman virtüozlarından Yehudi Menuhin anısına video-belgesel gösterileri gerçekleştiriyor. Menuhin'in yaşam öyküsü ve sanatını konu alan video-belgesel gösteriminin ilki bugün saat 17.30'da, ikincisi ise 19 Mart Cuma günü saat 12.30'da Borusan Kültür ve Sanat Merkezi'nde izlenebilir. Bu gösterilerden önce keman sanatçısı Cihat Aşkın, Menuhin'in hayatı ve müzisyen kişiliğini analatacak ve kendisini dünya barışına adayan dahi kemancının yüzyılımızın önemli olaylarına ilişkin değerlendirmelerini aktaracak.

‘‘Yüzyılın kemancısı’’ olarak nitelendirilen Yehudi Menuhin 1916'da New York'da doğdu. 1923'te, daha yedi yaşındayken, San Francisco'da Mendelssohn'un ‘‘Keman Konçertosu’’nu seslendirerek hem dinleyicileri hem büyük müzisyenleri kendine hayran bıraktı. 1928'de Berlin'de, 12 yaşında verdiği tarihi bir konserin ardından, Albert Einstein şöyle haykırdı: ‘‘Artık yukarıda bir Tanrı olduğunu biliyorum.’’ 1932'de 78 devirlik ilk plağı kaydeden Menuhin, 1934'te ilk dünya turnesine çıktı ve 63 şehirde 110 konser verdi. İkinci Dünya Savaşı sırasında müttefik askerler için çaldı. 1945-1952 yılları arasında Moskova, İsrail, Japonya ve Hindistan'da turneler düzenledi. Şöhretini insanlık yararına kullanan dahi müzisyen, 1947'de bir konser için Almanya'ya giden ilk yabancı, üstelik Yahudi, müzisyenlerdendi. Sınırları aşan, Demir Perde'yi geçen, müziği dünya yüzündeki herkese ulaştırmaya çalışan Menuhin kendi adına bir vakıf ve okul da kurdu. ‘‘Çağdaş uygarlık demokrasinin daha sadece ilk etabını aştı. İkinci etabı aşması için çalışıyorum’’ diyen, bunun için bir ‘‘kültürler parlamentosu’’ kurmayı düşünen Menuhin, bitmek bilmeyen enerjisiyle ve müzik dehasıyla çağımızın en önemli sanatçılarından biriydi. Beethoven, Brahms, Bartok ve Mendelssohn'un eserlerinin en başarılı yorumcusu olarak kabul edilen sanatçı, Stephane Grapelli ile caz, Ravi Shankar ile geleneksel Hint müziği üzerine deneysel çalışmalar gerçekleştirdi. Müzik, matematik ve tıbbın hayatına yön verdiğini ve kendisinin bir yaratıcı değil, bir aktarıcı olduğunu söyleyen Menuhin, 1997'de ‘‘Bitmeyen Yolculuk’’ başlıklı otobiyografisini yayımladı.

Borusan Kültür ve Sanat Merkezi, İstiklal Cad. 421, Tünel-Beyoğlu. Tel: (0212) 292 06 55

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle