Gündem Haberleri

  Yüzyılın definesini 15 bin kişi gördü

  Hürriyet Haber
  21.12.2009 - 12:15 | Son Güncelleme:

  15 yıllık yasal mücadele sonucu Türkiye’ye getirilen Elmalı Sikkeleri’ni, ekimden bu yana sergilendiği Antalya Müzesi’nde 15 bin kişi ziyaret etti.

  Antalya Müzesi Müdür Vekili Mustafa Demirel, “Yüzyılın Definesi” olarak adlandırılan sikkeleri özellikle Türk ziyaretçilerin merak ettiğini söyledi. Demirel, “Antalya’dan kaçırılan ve yıllar sonra topraklarına geri dönen sikkeler Fransız, İspanyol ve Rus turistlerin de büyük ilgisini çekiyor” dedi.

  Sikkeler, Antalya’nın Elmalı ilçesine bağlı Bayındır köyünde 1984 yılında define avcılarının kaçak kazısıyla ortaya çıkarılmıştı. Bin 900 gümüş sikkenin bir kısmının  dolaşıma girmediği, özgün şekillerini koruduğu anlaşılınca “Yüzyılın Definesi” olarak adlandırılmıştı. Kaçak kazıyı yapanlar, sikkeleri pazarlamak isteyenler tutuklanarak çeşitli cezalara çarptırıldı. Ancak ele geçirilemeyen define yurtdışına çıkarıldı.

  Türk Hükümeti yurtdışında başlattığı hukuk mücadelesi sonucunda bin 661 sikkenin 1999’da Türkiye’ye teslim edilmesini sağlamıştı. Türkiye’dekilerle birlikte toplamı bin 679’u bulan sikkeler, ekim ayından bu yana çıkarıldığı şehrin topraklarında sergileniyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı