Gündem Haberleri

  Yüzyılın canisinin cezası belli oldu

  Ünsal Turan / OSLO
  24.08.2012 - 11:30 | Son Güncelleme:

  Norveç’te 22 Temmuz 2011 tarihinde düzenlediği çifte saldırıda 77 kişiyi öldüren Anders Behring Breivik'e en az 21 yıl hapis cezası verildi. Aşırı sağ görüşlü Breivik, daha fazla kişiyi öldüremediği için "militan milliyetçiler"den özür diledi.

  Oslo'daki duruşmada Hakim Wenche Elizabeth Amtzen, Breivik'in, Norveç terör yasasının 147'nci maddesi A fıkrası ve 233 nolu paragrafı gereği, planlı şekilde adam öldürmek suçundan ağırlaştırılmış cezaya çarptırıldığını söyledi.

  İdam ve müebbet hapis cezasının bulunmadığı Norveç hukuk sistemindeki en yüksek cezaya çarptırılan Breivik'in durumu her beş yılda bir gözden geçirilecek. Norveç yasalarına göre, hüküm giyen mahkûmların cezaları "toplum için tehlikeli" olduklarına kanaat getirilirse artırılabiliyor.

  10 YIL SONRA SERBEST DE KALABİLİR

  Breivik, iyi hâl durumunda 10 yıl sonra deneme amaçlı serbest bırakılabilecek.

  Verilen cezadan memnun kaldığı anlaşılan 33 yaşındaki Breivik'in avukatı Geir Lippestad, temyize gitmeyeceklerini açıkladı. Lippestad, "Tedavi cezası verilseydi karara itiraz edecektik. Mahkeme verilmesi gereken cezayı verdi" dedi.

  /images/100/0x0/55eaf3f2f018fbb8f8a158fa

  BREIVIK BURADA KALIYOR / FOTO GALERİ

  AKLİ DENGESİ YERİNDE

  Beş hakimden oluşan mahkeme heyeti ayrıca oy birliğiyle Breivik'in cezai ehliyetinin olduğuna ve uzmanların bildirdiği görüşün aksine psikozu olmadığına hükmetti.

  Savcılık, mahkemeden Breivik'in akıl sağlığının yerinde olmadığı yönünde karar almasını talep etmişti. Düzenlediği saldırıların siyasi amaçlı olarak görülmesini isteyen Breivik'in avukatları ise müvekkillerinin akli dengesinin yerinde olduğunu savunmuştu.

  YİNE GÜLÜMSEYEREK DİNLEDİ

  Kelepçeleri çıkarılır çıkarılmaz sağ yumruğunu kaldırıp, manifestosundaki ifadeyle, “Tapınak Şövalyesi selamı” veren ve Hakim Wenche Elisabeth Arntzen'i ayakta dinleyen Breivik'in, kararı duyduktan sonra gülümsediği görüldü.

  YÜZYILIN CANİSİ BU HÜCREDE KALIYOR / WEB TV 

  SALDIRILARDA GİZEM DE ÖLMÜŞTÜ

  Breivik daha önceki duruşmalarda verdiği savunmalarında, saldırıları Norveç'te ve Avrupa'da çok kültürlü  topluma karşı olduğunu, bu nedenle ülkesini ve Avrupa'yı Müslümanlardan korumak için gerçekleştirdiğini söylemişti.

  Breivik, 22 Temmuz 2011'de, bir araca yerleştirdiği bombayı başkent Oslo'da hükümet binası önünde patlattıktan sonra Utöya Adası'na geçerek, burada kamp yapan Norveç İşçi Partisi'ne üye gençleri ateş ederek öldürmüştü. Breivik, iki ayrı saldırıda 77 kişiyi öldürmüştü. Breivik'in Utöya Adası'nda gerçekleştirdiği saldırısında, arkadaşları ile kamp yapan 18 yaşındaki Türk kızı Gizem Doğan da hayatını kaybetmişti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı