Gündem Haberleri

  Yüzlerce gazeteci Ankara’da Cüneyt Ünal için toplandı

  Zeynep GÜRCANLI-Aysel ALP/ANKARA
  31.08.2012 - 15:31 | Son Güncelleme:

  Suriye’nin Halep’te yakalayarak gözaltına aldığı ve terörist olduğunu iddia ettiği gazeteci Cüneyt Ünal için meslektaşları olarak Ankara’da toplandık.

  ELÇİLİK ÖNÜNDEKİ EYLEMDEN KARELER

   

  EYLEMDEN GÖRÜNTÜLER / WEB TV

   

  Tüm dünyaya mesajımız şu:

   

  Cüneyt Ünal bizim meslektaşımız ve bir gazetecidir.

   

  Nitekim gazete televizyon gibi tüm medya organlarından katılan gazetecilerin ellerindeki pankartlarda da hep bu mesaj var.

   

  /images/100/0x0/55eabce8f018fbb8f893893f“Suriye meslektaşımızı geri ver” demek için buradayız.

   

  Sadece Cüneyt için değil bu protestoyu bu çağrıyı Beşar Fehmi Kadumi için de yineliyoruz

   

  Şu anda gösteriye öncülük eden Cüneyt’in de üyesi olduğu haber kameramanları derneği başkanı Talay Ulusu hepimiz adına mesajımızı veriyor: “Biz savaşta taraf değiliz. Cüneyt 17 yıldır gazetecilik yapıyor 15 yıldır derneğimizin üyesi.”

   

  Cüneyt’in işsiz olduğu için El Hurra televizyonundan gelen teklifi kabul ettiğini ve Suriye’de görev yaptığını vurgulayan Ulusu, Suriye televizyonunda Cüneyt’i elinde bir silahla gösteren fotoğrafın da foto montaj olma ihtimaline dikkat çekti

   

  Ulusu, “Gazeteciler zaman zaman göreve gittiklerinde bu tip hatıra fotoğrafları da çektiriyor olabilirler. Ancak o fotoğraf ister gerçek ister fotomontaj olsun Cüneyt’in terörist olduğunu göstermez” dedi.

   

  Cüneyt’in serbest bırakılması için Suriye’nin Ankara Büyükelçiliği önünde yapılan protestoya katılan gazeteciler Kızılay ve Kızılhaç’a da çağrı yaparak Cüneyt’in sağ salim Türkiye’ye gönderilmesi için yardımcı olunması çağrısında bulundular.

   

  ŞAHİTLİK EDİYORUZ

  Cüneyt’in eşi de yaptığı bir konuşmayla “Çocuğumun babasını istiyorum, eşimi istiyorum” çağrısı yaptı Suriye hükümetine.

   

  Zaman zaman duygulanan ve sesi titreyen Ünal, tüm dünyadaki gazeteci örgütlerinden de Cüneyt’in serbest bırakılması için yardımcı olmalarını istedi.

   

  Nuran Ünal gözyaşlarıyla kürsüden inerken beni de ağlattı. Bu arada Beşar’ın eşi Arzu Kadumi ve Cüneyt’in annesi de burada…

   

  ANKARALI TÜM GAZETECİLER DESTEK VERİYOR

  Haber kameramanları derneğinin öncülüğündeki protestoya G-9 platformu yani Ankara’daki gazetecileri örgütleyen derneklerin çatı örgütü olan platform da destek veriyor.

   

  G-9 adına yapılan konuşmada da 1 Eylül dünya barış gününe atıfta bulunularak tüm dünyaya Türk gazeteciler adına Cüneyt’i bırakın çağrısı yapıldı.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı