Gündem Haberleri

  Yüzen kale

  MARMARİS, (DHA) / İSTANBUL
  19.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Irak’ta ABD tarafından yürütülen Özgürlük Operasyonu’nda görev yapan ve ülkelerine dönerken Marmaris’i ziyaret eden Amerikan Donanması’nın en büyük uçak gemilerinden "USS Theodore Roosevelt" basın mensuplarının ziyaretine açıldı. 332.85 metre uzunluğundaki uçak gemisi ilçe ekonomisine hareket getirdi.

  5200 personeliyle yüzen bir şehir olan iki nükleer reaktörlü geminin altı aydır denizde olan askerleri, Marmaris’in bar ve restoranları doldurdu, esnafın yüzünü güldürdü; askerler kendileri ve yakınları için birçok hediye aldı.

  Halkla İlişkiler Subayı Fred Kuebler, 1986 yılında denize indirilen ve Amerikan başkanlarından Roosevelt’in ismini taşıyan uçak gemisinin 800’ü kadın olmak üzere toplam 5200 personel taşıdığını, F-14 Tomcat, F-18 Hornet, F-3, E-2 Hawkeye, EA-6 Prowler, S-3 Viking uçakları, Awacs erken uyarı uçağı ve SH-60 Seahawk, HH-60 Hawk modellerinde helikopter olmak üzere toplam 70 hava aracını barındırdığını söyledi.

  Bu arada ABD’ye gitmek isteyen geminin üç sivil görevlisi dün Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alındı. Pasaportlarında Türkiye’ye giriş damgası bulunmadığı için çıkış yapamayacakları belirtilen 3 Amerikalı, ABD Konsolosluğu’na teslim edildi. Marmaris’ten çıkmaları yasak olan 3 görevli gemiye teslim edildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı