Gündem Haberleri

  Yüzde 93, kadına şiddete karşı

  Sefa KAPLAN
  18.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hürriyet’in ‘Aile İçi Şiddete Son’ kampanyası gibi birçok çalışmanın toplumda kadına şiddete karşı büyük bir bilinçlenme yarattığı bilimsel olarak da kanıtlandı.

  Kadir Has Üniversitesi tarafından toplumun çeşitli meselelere bakış açısını belirlemek amacıyla 26 ilde 1000 kişi ile yüz yüze görüşerek yapılan araştırmaya göre, toplumun yüzde 93’ü kadına yönelik şiddete kesin bir dille hayır diyor ve hiçbir şart altında şiddeti hoş görmeyeceğini söylüyor.
  ‘Çok istisnai durumlarda kadına şiddet uygulanabilir’ diyenler yüzde 3.5 gibi hayli düşük bir oranda kalıyor.
  Yüzde 74.2’lik kesim eğitim düzeyinin yükselmesinin şiddeti engelleyeceğini söylüyor, yüzde 42.3’lük kesim yasal önlem alınmasını, yüzde 14.8’lik bir kesim ise daha çok kadın sığınma evi açılmasını istiyor.

  Yine de mutluyuz

  Araştırmanın başka ilginç sonuçları da var. Trafik, terör, hayat pahalılığı, işsizlik gibi genel sıkıntılara rağmen halkımızın yüzde 62.1’i Türkiye’de yaşamaktan mutlu olduğunu söylüyor. ‘Mutsuzum’ diyenlerin oranı yüzde 14.2.

  AB’ye destek yüzde 58
  Avrupa Birliği (AB) ile inişli çıkışlı ilişkilerde de bir iyimserlik göze çarpıyor. AB’yi destekleyenlerin oranı yüzde 58’e yükselmiş durumda. AB’yi kadınlar erkeklerden daha çok istiyor. AB’ye destek veren kadın oranı yüzde 62, erkek oranı yüzde 54.

  Kürtler: Ayrılmayız Türkler: İnanmıyoruz

  BAŞKA araştırmalarda da benzer sonuçlar çıkmıştı ama bu kez iyice somutlaştı. Kürtlerin ezici bir çoğunluğu (yüzde 62) ayrı bir devlet istemediklerini söylüyor. Ancak Türkleri ikna etmek bir hayli zor. Çünkü Türklerin ezici bir çoğunluğu da (yüzde 65.8) Kürtler’in ayrı bir devlet istediği kanaatinde. Bölünme tehlikesi meselesinde de durum farklı değil. Kürtlerin yüzde 60.9’u herhangi bir bölünme tehlikesi görmezken, Türklerin yüzde 44.8’i ufukta bir bölünme tehlikesi olduğunu düşünüyor. Belki de ortak bir nokta bulmak için anayasa değişikliğini beklemek gerekiyor. Çünkü toplumun yüzde 74’ü anayasa değişikliğini destekliyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı