Gündem Haberleri

  Yüz karası dava

  Hürriyet Haber
  30.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Devlet, şehit ailesinden 54 milyar istiyor

  Bingöl'ün Karlıova İlçesi'nde 1995 yılında operasyona giderken kullandığı askeri aracın devrilmesi sonucu 2 arkadaşıyla birlikte 21 yaşında şehit olan er Sedat Özdemir'in, kazada suçlu olduğu gerekçesiyle Milli Savunma Bakanlığı tarafından Geresun'un Keşip İlçesi'nde oturan ailesine 54 milyar liralık tazminat davası açıldı. Dava nedeniyle tüm mal varlıklarına ihtiyati tedbir konulan şehit erin annesi Ayşe Er, son duruşmada şehit oğlu için verilen 'övünç madalyası' ile 'şehitlik beratı'nı delil gösterdi.

  ‘‘Madem oğlum suçluydu, bize niye bu madalyaları verdiler?’’ diye soran anne Er, bu delillerin dava sonuçlanıncaya kadar mahkemede kalması gerektiğini öğrenince de, ‘‘Şehidimin son hatırasını da elimizden aldılar. Daha bizden ne istiyorlar’’ diyerek isyan etti.

  Keşap adliyesinde görülen davanın önceki günkü duruşmasında, tüm kamu kurum ve kuruluşları ile bankalarda yapılan araştırmalarda şehit Sedat Özdemir üzerine kayıtlı hiçbir malvarlığına rastlanmadığı açıklandı.

  Sedat Özdemir'in ablası Saliha Bıçakçı da devletin kendilerini mağdur etmeye çalıştığını ileri sürerek, ‘‘Bir şehit ailesine yapılabilecek en büyük kötülük buydu. Bari canımızı alsınlar da, biz de kurtulalım’’ dedi.

  Özdemir Ailesinin Avukatı Kadir Maden ise bu davayı ‘‘Devletin yüz karası’’ olarak değerlendirerek, ‘‘Tazminat davası hukuka uygun olsa bile vicdana uygun olamaz, ahlaki değildir. Bakanlık yetkilileri bizlerden defalarca özür dilediler ve davadan vazgeçeceklerini söylediler. Ancak bugüne kadar hiçbir gelişme olmadı. Kendilerini bir kez daha uyarıyorum ve en kısa zamanda bu davayı düşürmeleri gerektiğini hatırlatıyorum’’ dedi.

  Operasyona giderken şehit olmuştu

  Olay, Ağrı 12'nci Mekanize Piyade Tugayı 2'nci Taburu'nda görevli askerlerin 20 Mayıs 1995 tarihinde iç güvenlik operasyonu nedeniyle Erzurum'dan Bingöl'e nakilleri sırasında meydana geldi. Er Sedat Özdemir'in kullandığı 333649 plakalı askeri araç Karlıova'nın Herdo Deresi mevkiinde 50 metrelik şarampole yuvarlandı. Kazada erler Sedat Özdemir ile Halil Karagöz ve Orhan Bozkurt şehit oldu, 14 asker de yaralandı. Kazanın ardından Sedat Özdemir'in ailesine 'övünç madalyası' ve 'şehitlik beratı' verilirken, silah arkadaşları aralarında topladıkları parayla şehit erin Keşap'taki mezarını yaptırdı, ayrıca Ağrı 12'inci Mekanize Piyade Tugayı 2'nci Taburu'nda yaptırılan şehitlik ve atış poligonuna da Sedat Özdemir'in adı verildi.

  Bakanlık kaybetmesinin intikamını alıyor

  Sedat Özdemir'in şehit olduğu kazada yaralanan ve belden aşağısı felç olan Manisalı Necati Akbudak, Milli Savunma Bakanlığı aleyhine tazminat davası açtı. Ankara 14'üncü Asliye Hukuk Mahkemesi 24 Mart 1998 tarihinde aldığı kararla bakanlığı yasal faizleriyle birlikte gazi Necati Akbudak'a 49 milyar 133 milyon lira tazminat ödemeye mahkum etti. Ayrıca kazada şehit olan Mardinli Orhan Bozkurt'un babası Sabri Bozkurt da Ankara 21'inci Asliye Hukuk Mahkemesi'nde Milli Savunma Bakanlığı aleyhine açtığı tazminat davasında 5 milyar 485 milyon lira almaya hak kazandı. Aleyhine açılan tazminat davalarını kaybeden Milli Savunma Bakanlığı da faturayı şehit Sedat Özdemir'in ailesine kesti. Hemen karşı atağa geçerek Keşap Asliye Hukuk Mahkemesi'nde şehit erin yakınlarına tazminat davası açan Milli Savunma Bakanlığı, her iki davada kaybettiği 54 milyar liranın yasal faizleriyle birlikte Sedat Özdemir'in mirasçılarından alınmasını talep etti ve bu gelişmeler üzerine şehit Sedat Özdemir'in aile fertlerinin tüm malvarlıklarına ihtiyadi tedbir kararı konuldu.

  Madalyalar şahit

  Duruşmada oğlu Sedat'ın şehit olduğunu belirten 49 yaşındaki Ayşe Er, kendilerine verilen 'övünç madalyası' ve 'şehitlik beratı' ile oğlunun bazı askerlik fotoğraflarını delil olarak verdi. Ayşe Er, ‘‘Bunlar oğlumun suçsuz olduğunun, vatanı için canını verdiğinin delilleridir’’ diye konuştu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı