Gündem Haberleri

  ‘YUVA’ yöneticileri cezaevine gönderildi

  Hürriyet Haber
  06.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ankara DGM Başsavcılığı'nın, Mısır'daki El Ezher Üniversitesi'ne kayıt yaptırıp sahte diploma alan kişilerle ilgili olarak başlattığı soruşturma kapsamında, geçen hafta gözaltına alındıktan sonra yedek hâkimlikçe serbest bırakılan Yükseköğrenim Yurtdışı Mezunları Gençlik ve Dayanışma Vakfı (YUVA) yöneticileri, tutuklandı.

  Ankara 1 No'lu DGM'nin, oy birliği ile önceki gün verdiği gıyabi tutuklama kararı üzerine, akşam saatlerinde emniyete teslim olan YUVA Başkanı Ömer Korkmaz, Başkan Yardımcısı Bülent Alan, Genel Sekreter Eyüp Sabri Öner ile Ömer Korkmaz'la ilişkisi olduğu bildirilen, kapatılan RP'nin Genel Merkez binasının avlusundaki Hamidiye Camii'nin imamı Muhittin Hamdi Yıldırım, dün sabah Ankara DGM'ye getirildiler. Haklarında verilen gıyabi tutuklama kararı yüzlerine okunan ve vicahiye çevrilen vakıf yöneticileri, tutuklanarak Ankara Merkez Kapalı Cezaevi'ne gönderildiler.

  El Ezher soruşturmasının TCK'nın 146. maddesindeki, ‘‘Laik devlet düzenini yıkmaya yönelik faaliyet' kapsamında değerlendirilebileceği ve soruşturmanın bu yöne kaydığı öğrenildi. Soruşturma sonunda yeterli delil toplanırsa, sanıklar idamla yargılanacaklar. Soruşturma çerçevesinde Erbakan bağlantısının da araştırıldığı, ancak bu konuda henüz açık delil bulunamadığı öğrenildi. Ankara DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel, Hürriyet'e, ‘‘Soruşturmanın sonuna geldik. YUVA'nın irtica yuvası haline geldiği, tanık beyanları ve kesin delillerle kanıtlandı’’ dedi.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı