Gündem Haberleri

  Yusuf Karakuş'un İran'ı

  Hürriyet Haber
  18.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Arena'nın ele geçirdiği kasette Karakuş, İranlı ajanlarla gerçekleştirdikleri eylemlerini anlatıyor. Karakuş, İran'daki kampta bomba yapımını öğrendiğini ve ağır silah eğitimi aldığını da söylüyor.

  ARENA'ya ulaşan kasette Yusuf Karakuş sohbet havasında İran macerasını anlatıyor. Yusuf Karakuş, kendisini İran'a, suikast soruşturmasının odağında bulunan kişilerden Selam Gazetesi'nin sahibi Hasan Kılıç ve Mehmet Şahin'in gönderdiğini söylüyor.

  Karakuş sohbet ettiği arkadaşlarına İranlı bir uzmandan tercüman aracığılıyla bomba eğitimi aldıklarını anlatıyor.

  ‘‘Bize şeyleri anlatıyorlar abi, bu fünyedir, kablolu fünye, kablosu var. Bu kablosuz fünye... Bomba nasıl yapılır? Önce bize tanıttılar abi, bu C-4'tür. Yumuşak bir madde, adam önce yapıyor, biz onun yanındayız. Anladığınızı bize anlat diyor. Saatli bomba nasıl olur. Sonra demir nasıl kesilir? Duvar nasıl uçurulur? Adam bize hepsini öğretti. Mesela nasıl koyacaksın? El bombasını nasıl arabanın önüne koyacaksın? Arabanın altına bağlayıcı koyacaksan, bunu mıknatısla mı koyacaksın?’’

  Hizbullah cinayeti

  Türkiye'ye döndükten sonra yıllaca İran ajanlarından gelen talimatlar doğrultusunda çeşitli olaylarda rol almışlar. Bunlardan biri de Devrik İran Şahı Rıza Pehlevi'nin koruma subayı Yüzbaşı Abbas Golizade'nin kaçırılması olayıydı. Yusuf Karakuş kaçırma olayından bir gün önce 3 İranlı ajanla biraraya geldiklerini söylüyor. Toplantıyı da Hasan Kılıç'la Mehmet Şahin organize etmiş. Bütün bağlatıyı Abdülhamit Çelik sağlıyormuş.

  Yusuf Karakuş'un anlattığı bir başka olaysa Hizbullah Terör Örgütü içindeki çatışmayla ilgili. Hizbullah İlimciler ve Menzilciler olarak iki ayrı gruba bölünüyor. Yusuf Karakuş ve arkadaşları Menzil grubunun lideri Fidan Güngör'ü tuzağa düşürüp öldürüyorlar.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı