Gündem Haberleri

  Yuşçenko'dan Putin'e Gazprom ricası

  Hürriyet Haber
  01.01.2006 - 21:53 | Son Güncelleme:

  Yuşçenko, bugün Kiev'de basına yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın ”görüşmeleri hiçbir zaman terk etmediğini” belirterek, “Gazprom'un görüşme masasına geri dönmesi için Vladimir Putin'e başvuracağım” dedi.

  Yuşçenko, ayrıca, Rusya ile meydana gelen bu krizin Rus gazının Avrupa'ya naklini hiçbir şekilde etkilemeyeceği konusunda güvence vererek, “Ukrayna şu anda gazın engelle karşılaşmadan Avrupa'ya naklini sağlamaktadır” dedi.

  Rusya'nın, Ukrayna'ya verilen doğalgazı kesme kararını, bu ülkenin Ukrayna'ya ekonomik baskı uygulama çabası olarak kabul ettiklerini söyleyen Yuşçenko, Rusya'nın suçlamalarının aksine, bu konuyu gelecek mart ayında yapılması beklenen seçimlerde seçim malzemesi olarak kullanma gibi bir amacının olmadığını kaydetti.

  Ukrayna Başbakanı Yuri Ekhanurov da, Ukrayna'nın Rus gazına ”piyasa fiyatından” ödeme yapmaya hazır olduğunu ve bu fiyatın belirlenmesinde yardımcı olmaları için Avrupalı uzmanları davet ettiğini belirtti.

  AB Komisyonu Sözcüsü Mireille Thom, “görüşmelerin şu anda bir anlaşmayla sonuçlanmamasından dolayı kaygılı olduklarını” belirterek, durumu takip ettiklerini söyledi.

  ABD Dışişleri Bakanlığı da, Rusya'nın, Ukrayna'ya verilen doğalgazı kesme kararının bölgesel enerji güvensizliği yaratacağını belirtti.

  Bakanlık, Rusya'nın, bu hareketiyle enerjiyi koz olarak kullandığı yönünde kafalarda soru işareti oluşturduğunu kaydetti.

  Fransa, Rusya'dan Fransa'ya doğalgazın gelmesi konusunda Rusya'yla bir sorun yaşayacaklarını düşünmediklerini bildirdi.

  Doğalgaz alımı için Rusya'dan güvence aldığını bildiren Fransa, bunun yanında doğal gaz ihtiyacını çeşitli kaynaklardan karşılama politikaları nedeniyle Fransa için bir risk olmadığını belirtti.

  Moskova yönetimi, doğalgaz alımında fiyat artışını kabul etmeyen ve Avrupa'ya uzanan boru hattı güzergahında bulunan Ukrayna'ya verdiği gazı, bugün TSİ 09.00 itibarıyla azaltmaya başlamıştı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı