Gündem Haberleri

  Yürüyemediler

  Işıl ARSLAN - Serhat TEZCAN - Nail KAHRAMAN - Selahattin BUDAKOĞLU - Hasan BOZBEY - Sezgin EREN - Hakan ÜZER/ BURSA/ DHA
  10.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İmralı Adası’nda çarptırıldığı ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çeken PKK’nın elebaşı Abdullah Öcalan’ın, avukatları ve aileleriyle görüştürülmediğini ileri süren Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED), BDP ve DTK’nın dün ’Büyük Gemlik Yürüyüşü’ adı altında izinsiz yapacaklarını söyledikleri protesto gösterisi Bursa’da alınan geniş güvenlik önlemleri nedeniyle gerçekleşmedi.

  Bursa’ya Ankara yönünden girişler İnegöl, İzmir yönünden gelişler ise Mustafakemalpaşa’da kurulan noktalarda polis ve jandarma tarafından kontrol edildi. Gece yarısından itibaren yoğunlaştırılan kontrollerde özellikle şehirlerarası yolcu taşıyan otobüsler durdurularak, yolcular kimlik kontrolünden geçirildi.
  Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, Bursa’nın Gemlik ilçesinde “Büyük Gemlik Yürüyüşü” adı altında yapılmak istenen yürüyüşün engelleme nedeniyle yapılamadığını bildirdi. Yola çıkamadıklarını ve engellendiklerini belirten Tuğluk, şunları kaydetti: “Yola çıkıldı ama olmadı. Sabah itibarıyla Gemlik’te olunacaktı. Gelemiyoruz, engelleniyor. Hiçbir ilden bırakılmadığı, izin verilmediği için program gerçekleştirilemedi. Yasaklama kararları var. Zaten kimse bulundukları illerden çıkamadı, geri döndüler.” Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise “Bugün artık barışa giden en önemli yol, İmralı’dan geçiyor” dedi. Aralarında Demirtaş ile bazı milletvekilleri ve belediye başkanlarının da yer aldığı BDP’li bir grup Dağkapı Meydanı’nda, Bursa’nın Gemlik ilçesinde “Büyük Gemlik Yürüyüşü” adı altında yapılmak istenen yürüyüşün, valilik tarafından yasaklanmasını protesto için oturma eylemi yaptı.
  Bursa Valisi Şahabettin Harput, yürüyüşle ilgili Gemlik’te 5 kişinin gözaltına alındığını belirterek, “Küçük bir yerel tartışmanın dışında ciddi bir sıkıntı yaşamadan bugünü geçirdik” dedi.

  Gemlik’te bayraklı tepki

  GEMLİK’in girişi ve ilçe merkezindeki evler ve bazı işyerleri yürüyüşü protesto etmek için Türk bayrakları ile donatıldı. İlçenin Orhangazi Caddesi’ne dün öğleye doğru gelen bir grup, İstiklal Marşı okumak isterken önce polis engeli ile karşılaştı. Polislerin engellemeye çalıştığı grup yolu trafiğe kapatırken, yanlarında getirdikleri Türk bayrağını açarak, topluca İstiklal Marşı okudu. Ardından terör örgütü PKK aleyhine sloganlar atan grup, dağıldı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı