Gündem Haberleri

  Yurttan ve dünyadan başarısız pasif direniş örnekleri

  Bu Bir Zaytung haberidir
  22.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Duran Adam’la gündeme gelen pasif direniş hareketiyle ilk tanışmamız değil bu. Toplu Süleyman Demirel taklitlerinden, topu taca cıkarma eylemlerine neler gördük neler...

  1984 - Fransız pasif direnişçilerin polis müdahalesini protesto etmek amacıyla başlattıkları polis barikatı önünde seksek oynama eylemi, sekizler’e gelen bir eylemcinin attığı taşı tutturamayarak çevik kuvvete çarptırmasının ardından son buldu. Dokuzu ağır 52 yaralı, 182 gözaltı.
  1992 - Pasif direnişin sembol ismi Gandhi’den yola çıkarak artan üniversite harçlarını protesto etmek isteyen bir grup Norveçli öğrenci, geleneksel Hindistan bezlerine sarılarak oturdukları sokakta sabaha karşı donmuş bir şekilde bulundu.
  1973 - Bolivya’da bir grup direnişçinin polis barikatı önünde başlattığı nefes tutma eylemi üçüncü dakikada göstericilerin morararak bayılmasıyla sonuçlandı. Aşırı şiddet kullandığı gerekçesiyle Birleşmiş Milletler tarafından kınanan Bolivya hükümeti durumu açıklayana kadar ABD ordusu ülkeye müdahale etti.
  1972 - Süleyman Demirel’in Başbakan olduğu yıllardaki protestocuların sıklıkla başvurduğu ‘toplu halde Süleyman Demirel taklidi’ yapma eylemi, katılımcıların bir süre sonra aşırı ‘binaynaleh’ kullanımına bağlı olarak zehirlenmesiyle sonlandırılmak zorunda kaldı...
  2008 - Amerikalı Philip Jefferson’ın yeni silah yasasını protesto etmek için California’dan yola çıkarak başlattığı yürüme eylemi tam dört yıl sürdü. New York’a vardığında tek başına sürdürdüğü eylemin o kadar da ses getirmediğini, dört yıl içinde konunun da çoktan unutulduğunu gören Jefferson,  ilk uçakla California’ya geri döndü.
  2011 - Nesli tükenen Akdeniz foklarına dikkat çekmek amacıyla Fas kıyılarında fok balığı kılığında yüzen Yasim Amarof, köpekbalığı saldırısı sonucu hayatını kaybetti.
  1970 - Dönemin flaş sol beklerinden Arjantinli Barreandos’un  başlattığı gelen her topu taca atma eylemi, dikkat çekmeye çalıştığı futbolcuların sigortalı işçi sayılması meselesinden hızla uzaklaşarak bir tür defansif oyun anlayışına dönüştü. Herhangi bir sosyal hak alamayan Barreandos, hiç riske girmeden 4’lü diziliş yerleşene dek takımını rahatlatmakla yetindi.
  1972 - Art arda gelen sigara zamlarını protesto etmek amacıyla sigara içmeme kararı alan Lüleburgaz ilçesi sakinleri altıncı saat sonunda sinirden birbirlerine girdiler. İlçenin savaş alanına dönmesinin ardından jandarmanın müdahale edip göstericilere zorla sigara içirmesiyle direniş sona erdi.
  2006 - Çin’de internet yasaklarını protesto etmek amacıyla başlatılan bilgisayar başında oturma eylemi yedinci yılına girerken hükümet henüz bir geri adım atmış değil.
  2001 - İngiltere’de bir grup hayvanseverin, binek hayvanlara destek amacıyla safkan İngiliz beygirlerini sırtlamaya çalışmaları, izleyenler için enteresan kareler ortaya çıkardı.
  1961 - Zimbabwe’de toplu taşıma ücretlerini protesto etmek için başlatılan “otobüse binme, koş!” eylemi kısa sürede tüm ülkeye yayıldı. Üç yıl süren eylemin ardından 1964 olimpiyatlarında dört altın, iki gümüş madalya kazanan Zimbabve’de hükümet toplu taşımayı tamamen kaldırma kararı aldı.

  Son Dakika

  Hükümet, ‘ideoloji’, ‘marjinal’, ‘provokatör’ sözcüklerini cümle içinde kullanabilen vatandaşlara kabineye katılma çağrısı yaptı...
   Çevik Kuvvet: “Biz de aramızda çok komik espriler yaptık ama basına yansımıyor...”
   Brezilya hükümeti, Melih Gökçek ve Yiğit Bulut’u transfer için harekete geçti: “Kesenin ağzını açmaya hazırız...’’

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı